Doku mühendisliği uygulamaları için doğal antibakteriyel içeren biyopolimer iskele sistemlerin hazırlanması
Preparation of natural antibacterial containing scaffold systems for tissue engineering applications
  1. Tez No: 496646
  2. Yazar: ELİF KARACAN YELDİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ORAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışması kapsamında doku mühendisliği uygulamalarında kullanılmak üzere, doğal antibakteriyel maddeler içeren biyopolimer iskele sistemleri hazırlanmıştır. Doğal polimerlerden olan Kitosan'ın asidik ortamdaki çözünürlüğünden faydalanılarak Kitosan küreler hazırlanmış ve bu küreler içerisine ayrı ayrı doğal antibakteriyel maddeler olan Fenil etil alkol ve Sinnamaldehit ilave edilmiştir. Devamında ise elektropüskürtme yöntemi kullanılarak Kitosan nanoküreler hazırlanmış ve hem çözelti hem de yöntem parametreleri değiştirilerek nanokürelerin morfolojileri incelenmiştir. Ayrıca elektropüskürtme yöntemi ile Kitosan nanoküreler doğal bir antibakteriyel madde varlığında da hazırlanarak bu maddenin morfoloji üzerine etkileri de araştırılmıştır.Elektroeğirme yöntemi ile kitosan nanolif ve doğal antibakteriyel madde içeren kitosan lifler elde edilmiştir. Doğal antibakteriyel maddelerden biri olan Linalool'ün termal radikalik ve fotopolimerizasyon yöntemleri ile polimerizasyonu gerçekleştirimiş ve 1H-NMR spektrumları incelenmiştir. Kaprolakton monomeri kullanılarak α-Lipoik asit ve Sitranellol varlığında ve başlatıcı olarak Kalay Oktanoat ile Poli(ε-kaprolakton) makromerleri elde edilmiş ve karakterizasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this dissertation, biopolymer scaffolds containing natural antibacterial substances were prepared to be used in tissue engineering practices. Making use of the solubility of chitosan in acidic environments, which is one of the natural polymers, chitosan spheres were prepared. Following this, phenyl ethyl alcohol and cinnamaldehyde, the antibacterial substances, were separately added into these spheres. Afterwards, Chitosan nanospheres were prepared by the electrospray method, and morphologies of these nanospheres were analyzed by SEM. Additionally, Chitosan nanospheres were prepared within the presence of a natural antibacterial substance, so that the effects of this substance on the morphology could be analyzed. Chitosan nanofibers and natural antibacterials chitosan nanofibers were obtained by the electrospinning method, and analyzed by SEM. Polymerization of linalool, one of the natural antibacterial substances, was polymerized by thermal-radical and photopolymerization methods and its 1H-NMR spectra were analyzed.Lipoic acid was polymerized by thermal ring opening polymerization and analyzed by FTIR. By using caprolactone monomers, Poly(ε-caprolactone) macromers were obtained with tin octanoate as the inducer in the presence of cittranellol and its characterization is performed.