Tuz stresine dayanıklı ve duyarlı buğday çeşitlerinde strigolakton uygulamasına fizyolojik ve biyokimyasal yanıtlar
Physiological and biochemical responses to strigolactone treatments in salt stress resistant and sensitive wheat varieties
- Tez No: 496666
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmada, bir strigolakton analoğu olan GR24 ön uygulaması ile tuzluluğa toleransları bilinen iki buğday varyetesinde (duyarlı Sultan-95 ve tolerant Tosunbey) şiddetli tuz stresinin neden olduğu fizyolojik ve biyokimyasal değişimler belirlenmiştir. Her iki çeşidin tuz stresine toleransındaki farka rağmen GR24 ön uygulamasının dayanıklı genotipe kıyasla duyarlı genotipte antioksidan savunmayı daha çok teşvik ettiği belirlenmiştir. Her iki genotipte CAT aktivitesi artan tuzluluğa karşı GR24 etkisiyle ortak bir artışa sahip bulunmuştur. Ancak duyarlı genotipte, ek olarak POX aktivitelerinin de indüklendiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, buğday tohumlarına GR24 ön uygulaması duyarlı çeşidin antioksidan kapasitesini teşvik etmiş, lipit peroksidasyon ve H2O2 içerikleri de iyileşmiştir. Sonuçlarımız göstermektedir ki, GR24 teşvikli artan CAT aktivitesi H2O2 birikiminin azaltarak tuzluluğa duyarlı buğday genotipinde antioksidan enzim yanıtlarını değiştirip tuz toleransının arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we focused on the physiological and biochemical changes caused by severe salt stress in two wheat varieties (salt-sensitive Sultan-95 and salt-tolerant Tosunbey) with GR24 pre-treatment as a strigolactone analogue. Despite the difference in tolerance to salt stress in both species, it was determined that GR24 pre-treatment promoted higher antioxidant defense in sensitive genotype than resistant genotype. CAT activity in both genotypes was found to have a common increase with GR24 effect against increased salinity. However, it was determined that POX activities are induced in sensitive genotype. Consequently, pre-treatment of GR24 to wheat seeds promoted antioxidant capacity of sensitive variety, lipid peroxidation and H2O2 contents also improved. Our results show that GR24-induced CAT activity decreased H2O2 accumulation and increased salt tolerance via altering antioxidant enzyme activities in salt- sensitive genotypes.