Dalga formu modellemesi ile Orta-Batı Anadolu kabuk yapısının incelenmesi
Investigation of the structure of the crust in Mid-Western Anatolia using waveform modelling
- Tez No: 496667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA BEKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Orta-Batı Anadolu'da meydana gelen orta büyüklükteki depremlerin, bölgesel sayısal 3-bileşen deprem kayıtları kullanılarak, sismik ışın yollarının tanımladığı, kabuğa ait P-S dalga fazı hızları ve ortama ait soğurulma, yoğunluk ve sismik kalite değerleri yapay sismogram dalga formu modellemesi kullanılarak incelenmiştir. Deprem parametrelerinin hesaplanmasındaki en önemli veri kaynaklarından biri de kabukdaki sismik hızlardır. Bu anlamda bölge depremleri için sismogramlarda, faz okumalarında kabuk yapısı modeli ön plana çıkar. Bu amaçla yansıtabilirlik yöntemi ile tam bir yapay sismogram eldesi hesaplanmış ve Simav depremine (19 Mayıs 2011, Mw=5.9) ait istasyon kayıtlarının gözlemsel sismogramı ile karşılaştırma suretiyle kabuğun her istasyon altındaki değişimi incelenmiştir. Yapay sismogramlar önce frekans ortamında hesaplanmış, daha sonra ters Fourier dönüşümü ile zaman ortamına aktarılmıştır. Sismogramlar önce basit homojen bir kabuk için daha sonra birkaç tabakalı kabuk modeli için elde edilmiştir. Bölgede olan depremlere ait gözlemsel sismogram ile yapay sismogramlar karşılaştırıldığında ortalamanın da altında sığ bir kabuk ve düşük hızlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Crustal seismic body wave velocities, attenuation coefficient, density and seismic Q-values were modelled by using 3-component waveform modeling for the earthquakes occurred in Mid-Western Anatolia through the defined ray path couple. Seismic velocities are the most remarkable parameters computing the earthquake locations accurately. Reflectivity method is a good tool in order to calculate synthetic seismogram comparing with observed ones. The synthetic seismograms are computed in frequency domain then transferred in to the time domain by using Fourier transformation for multi-layered model starting from a simple crustal model for Simav earthquake occured at 19 May 2011 with Mw=5.9. Results indicate low velocities and shallow crustal structure from comparison the observed seismogram with synthetics of the earthquakes occurred in the studied region.