Farklı kuraklık toleransına sahip iki nohut (Cicer arietunum L.) çeşidinde magnezyum noksanlığının antioksidan enzim yanıtlarında neden olduğu değişimler
Magnesium deficiency induced changes in the antioxidant enzyme responses in two chickpea (Cicer arietunum L.) varieties with different drought tolerance
- Tez No: 496668
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Magnezyum, gerek klorofil molekülünde merkez atom olması gerekse de fizyolojik ve biyokimyasal birçok proseste önemli enzimlere kofaktör olması nedeniyle diğer bitki besleme maddelerinden farklıdır. Bu araştırmada kuraklığa toleransları farklı iki nohut çeşidinde (duyarlı çeşit cv.Akçin ve dayanıklı çeşit cv.Uzunlu) Mg eksikliği ve kuraklık stresinin ayrı ayrı ve birlikte etkileri araştırılmıştır. 21 günlük fidelerde kısa süreli stres etkilerini fizyolojik (kök – gövde uzunluğu, klorofil miktarı, BSİ) ve biyokimyasal parametreler (Protein miktarı, enzim aktiviteleri (SOD, POX, CAT)) temelinde belirlenmiştir. Sonuçlarımız göstermiştir ki, Uzunlu çeşidinde kök ve gövde uzunluğu, klorofil miktarı ve antioksidan aktiviteler co-stress etkisiyle değişmemektedir. Buna karşın, Akçin çeşidinde kök ve gövde uzunluğu ile klorofil miktarı azalmış, antioksidan enzim aktiviteleri artmıştır. Sonuçlarımız Uzunlu'ya kıyasla Akçin'de büyümenin daha çok sınırlandığına işaret etmektedir. Diğer yandan, Uzunlu'ya kıyasla Akçin'in Mg eksikliği ve kuraklık ile daha fazla indüklenmesi, Akçin'in hassas doğasıyla ilgili olabilir. Sonuçta, kuraklık Mg eksikliği problemiyle birleşerek duyarlı nohut çeşitlerinde antioksidan savunmayı teşvik etsede yetersiz antioksidan savunma nedeniyle büyüme de sınırlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Magnesium is a central atom in the chlorophyll molecule, but it is different from other plant nutrients because many physiological and biochemical processes are cofactors to important enzymes. In this study, we investigated the effect of Mg deficiency and drought stress separately and together in two chickpea varieties (cv.Akçin and cv.Uzunlu), which have different tolerance to drought. We determined short-term stress effects based on physiological (root-shoot lengths, chlorophyll amounts, RWC) and biochemical parameters (Protein amounts, enzyme activities (SOD, POX, CAT)) Our results show that root and stem lengths, chlorophyll content and antioxidant activities was not change with the effect of co-stress in Uzunlu variety. On the other hand, root and stem length and chlorophyll content decreased in Akçin variety, and antioxidant enzyme activities was increased. Our results indicate that the growth in Akçin is more limited than in Uzunlu. On the other hand, the fact that Akçin is more induced by Mg deficiency and drought compared to Uzunlu, may be related to Akçin's sensitive nature. As a result, drought combined with the Mg deficiency problem induces antioxidant defense in sensitive chickpea varieties, but growth will be limited due to inadequate antioxidant defense.