Kolon kanserinde lokalizasyonun önemi: klinikopatolojik ve epidemiyolojik farklılıkları,prognostik ve prediktif değeri
İmportance of localization in colon canser:clinicopatological and epidemiological differences, prognostic and predictif values
- Tez No: 496725
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN IŞIKDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Moleküler biyoloji ve genetik yöntemlerin gelişmesi ve günlük pratiğimize girmesiyle kolorektal kanserlerin prognozunu ve tedavi seçimini belirleyen birçok prognostik ve prediktif faktör tanımlanmıştır. Tümörün lokalizasyonu da en güncel prognostik ve prediktif faktör olarak yerini almaya başladı. Bu güncel gelişmeler doğrultusunda biz de bu çalışmamızda kliniğimizde takip ve tedavi edilen kolorektal kanserli hastaları“sağ kolon”ve“sol kolon”olarak yeniden tasnif ederek bunların demografik, epidemiyolojik, klinik özelliklerini ve farklarını; bilinen prognostik ve prediktif faktörlerle olan ilişkilerini ve sağkalım farklarını belirlemeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
Many prognostic and predictif factor was determined by with moleculer and genetic method.Recently, tumor location has been beginning the most prognostic and predictif factor it was determined.We aimed to in this study, determine retrospectively the factors affecting the demographic, epidemiological, clinical characteristics and survival of colorectal cancer patients followed up in our clinic and seperated all kolorectal canser patients left and right colon patiens.