Kolorektal kanserlerde APOC1 ekspresyonunun prognostik parametreler ve sağkalım ile ilişkisinin araştırılması
The relationship between APOC1 expression and prognostic parameters and survival in colorectal cancer
- Tez No: 941630
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ÇALIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kolorektal kanserler, en sık görülen üçüncü kanser türü olup kansere bağlı ölümlerde ise 2. sırada yer almaktadırlar. Kolorektal kanser görülme sıklığı ve mortalite oranı dünya genelinde artmaktadır. Prognostik önemi olan birçok faktör tanımlanmıştır. Tümörün histolojik derecesi ve evresi, lenf düğümü metastazı, makroskopik tümör çapı prognostik faktörler arasında sayılabilir. Çalışmamızda kolorektal kanserlerde APOC1 ekspresyonunun prognostik faktörler ve sağkalım ile ilişkisini belirlemeyi amaçladık. Çalışmaya, hastanemiz arşivinden seçilen 90 kolon adenokarsinomu (19 iyi diferansiye, 55 orta derecede diferansiye, 16 az diferansiye) vakası dahil edildi. Hastalara ait cinsiyet, yaş, histolojik grade, makroskopik tümör çapı, lenfovasküler invazyon, perinöral invazyon, TNM evresi gibi klinikopatolojik parametreler ve sağ kalım durumlarına dijital arşivleme sisteminden ulaşıldı. Seçilen olgulara ait parafin bloklardan yapılan kesitlere immünhistokimyasal olarak APOC1 boyası uygulandı. APOC1 boyanma indeksi ile prognostik değerler ve sağkalım istatiksel olarak karşilaştrıldı. APOC1 boyanma indeksi ile olguların cinsiyet, yaş, tümör lokalizasyonu, histolojik grade, tümörü infiltre eden lenfositler, lenfovasküler invazyon, perinöral invazyon, N evresi, tanı anında uzak metastaz ve TNM evresi arasında anlamlı ilişki bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Colorectal cancers are the third most common type of cancer and the second most common cause of cancer-related deaths. Colorectal cancer incidence and mortality rates are increasing worldwide. Many factors with prognostic significance have been identified. Histological grade and stage of the tumor, lymph node metastasis, macroscopic tumor diameter are among the prognostic factors. In our study, we aimed to determine the relationship between APOC1 expression and prognostic factors and survival in colorectal cancers. The study included 90 cases of colon adenocarcinoma (19 well differentiated, 55 moderately differentiated, 16 poorly differentiated) selected from the archive of our hospital. Clinicopathological parameters such as gender, age, histological grade, macroscopic tumour diameter, lymphovascular invasion, perineural invasion, TNM stage and survival status were obtained from the digital archiving system. APOC1 staining was performed immunohistochemically on the sections of paraffin blocks of the selected cases. Prognostic values and survival were statistically compared with APOC1 staining index. No significant correlation was found between APOC1 staining index and gender, age, tumour localisation, histological grade, tumour infiltrating lymphocytes, lymphovascular invasion, perineural invasion, N stage, metastasis and TNM stage (p>0.05).