Myasthenia gravis hastalığı'nda cerrahi tedavi ve sonuçları
Surgical treatment and results in mysthenia gravis patient
- Tez No: 496753
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Biz bu çalışmada MG tanısı olan ve timektomi operayonu yaptığımız 24 hastayı retrospektiff olarak inceledik 24 hastanın (13 kadın,11 erkek)postoperatif dönemde şikayetlerini ve AKE kullanımını preoperatif döneme göre değerlendirdik.Tüm hastalara transsternal maximal timektomi uygulandı.Hastalarımızın %75'inde(18 hasta) şikayetlerinde azalma testpit ettik.Klinik düzelme gösteren hastalarda belirgin cinsiyet farkı izlenmedi. Hastalarımızın %37.5'inde (9 hasta) postoperatif dönemde AKE kullanımında azalma tespit ederken 2(%8,3) hastada AKE kullanımında artış saptandı.Diğer 13(%54,2) hastanın AKE kullanımında değişiklik saptanmadı. Operasyon sonrası hastaların başlangıca göre AKE dozları ortalama olarak %6,3±13,4 düzeyinde azalmıştır. Preoperatif IVIG alan ve almayan hastalar arasında postoperatif klinik iyileşme açısından anlamlı farklılık saptanmadı. .IVIG alan hastalarda klinik iyileşme oranı (n=10) %67 iken, İVIG almayan hastalarda klinik iyileşme oranı (n=8) %89 olarak tespit edilmiştir (X2=1,62,p=0,20,p>0,05). Hastaların ivig alma durumlarına göre AKE dozu değişikliği düzeylerine göre farklılıklar olmadığı, çalışmada IVIG alan ve almayan hastaların benzer oranlarda doz değişikliği gözlemlenmiştir.IVIG alan hastalarda Operasyon Öncesine Göre Azalma oranı (n=6) %40 iken, İVIG almayan hastalarda Operasyon Öncesine Göre Azalma (n=3) %33 olarak tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, we retrospectively analyzed 24 patients with MG who had undergone thymectomy operation Twenty-four patients (13 females, 11 males) complained of postoperative complaints and the use of ACE was evaluated according to the preoperative turnover. Transcatheter maximal thimectomy was performed in 75 patients (18 patients). We did not observe a significant gender difference in patients with clinical improvement. In 37.5% (9 patients) of our patients, AKE use decreased in postoperative period while 2 (8.3%) patients had increased AKE use. After surgery, the mean dose of AKE was decreased by 6.3% ± 13.4% compared to baseline. There was no significant difference in postoperative clinical improvement between preoperative IVIG patients and non-IVIG patients. The clinical recovery rate (n = 8) was 89% (X2 = 1.62, p = 0.20, p> 0.05) in patients who did not receive IVIG, whereas the clinical recovery rate (n = 10) ). Dose changes were observed in similar proportions of patients receiving IVIG and non-IVIG in the study. There was a 40% reduction in IVIG (n = 6) compared to the Pre-Operative Prevalence in patients receiving IVIG, n = 3) was found to be 33%