Timomatöz ve non-timomatöz myastenia gravis tanılı hastalarda timektominin etkinliği ve cerrahi tekniğin prognoza etkisi
Effectiveness of thymectomy and the effect of surgical technique on prognosis in patients diagnosed with thymomatous and non-thymomatous myastenia gravis
  1. Tez No: 867558
  2. Yazar: HİLAL ZEHRA KUMBASAR DANACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR ELMA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: Timoma tanısı olsun ya da olmasın myastenia gravis (MG) tanılı hastalarda timektomi öncelikli tedavi seçeneklerden biridir. Nadir görülen bu nöromüsküler kavşak hastalığı ömür boyu morbidite sebebi olması ve hayatı tehdit edici komplikasyonları olması sebebi ile, tedavi seçenekleri literatürde halen araştırma konusu olmaya devam etmektedir. Çalışmamızda kliniğimizde timektomi yaptığımız MG tanılı hastalarda timektomi etkinliğini ölçmek ve kullanılan farklı cerrahi tekniklerin MG hastalığının prognozuna olan etkilerini ve farklılıklarını incelemek istedik. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızın örneklemini Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs cerrahisi kliniğinde MG tanısı sebebi ile Ocak 1995-Aralık 2022 tarihleri arasında timektomi yapılan 95 hasta oluşturmuştur. BULGULAR: Çalışmamızdaki 95 olgunun 24'ü postoperatif takipleri olmaması sebebi ile çalışma dışı bırakılmıştır. Kalan 71 olgu için ortalama takip süresi 99 ay (8,25 yıl), en az 1,3 ay en fazla 271 ay (22,63 yıl)'dır. Olguların timektomi öncesi ve son kontrolleri arasında steroid ihtiyacında ve semptomların ağırlığını değerlendirmek için kullandığımız MG- ADL skorları arasında anlamlı bir azalma görülmüştür. Atak sayıları ve yoğun bakım yatışları arasında anlamlı farklılık saptamadık. Çalışmamızda 28 olguya median sternotomi (%39,4), 43 olguya sağ VATS (%60,6) tekniği ile timektomi yapılmıştır. Cerrahi tekniğin prognoza etkisini incelerken, operasyon öncesi ve son kontrolleri arasında, ilaç kullanımları, MG-ADL skorları, atak sayıları ve yoğun bakım yatışlarındaki değişiklikler incelendi. Ve bu iki cerrahi tekniğin birbirine prognostik açıdan üstünlüğü olmadığı görüldü. SONUÇLAR: MG tanılı hastalarda, remisyon, MG semptomlarının kontrol altında tutulması, ilaç kullanımlarının azaltılması gibi amaçlarla yapılan timektomi operasyonları çalışmamızda da literatürde olduğu gibi, hastalığının tedavisinde etkin bulunmuştur. Kullanılan cerrahi tekniğin hastalığın prognozunda istatistiksel olarak anlamlı fark oluşturmadığı saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Thymectomy is one of the primary treatment options for patients diagnosed with myasthenia gravis (MG), whether or not there is a diagnosis of thymoma. Since this rare neuromuscular junction disease causes lifelong morbidity and life-threatening complications, treatment options continue to be a subject of research in the literature. In our study, we wanted to measure the effectiveness of thymectomy in patients diagnosed with MG in whom we performed thymectomy in our clinic and to examine the effects and differences of different surgical techniques used on the prognosis of MG disease. MATERIALS AND METHODS: The sample of our study consisted of 95 patients who underwent thymectomy between January 1995 and December 2022 due to the diagnosis of MG in the Thoracic Surgery Clinic of Gaziantep University Faculty of Medicine. RESULTS: In our study, 24 of 95 cases were excluded due to a lack of postoperative follow-up. The average follow-up period for the remaining 71 cases is 99 months (8.25 years), with a minimum of 1.3 months and a maximum of 271 months (22.63 years). A significant decrease was observed in the need for steroids and in the MGADL scores we used to evaluate the severity of symptoms between the patients' prethymectomy and final follow-up visits. We did not detect any significant difference between the number of attacks and intensive care admissions. In our study, median sternotomy was performed in 28 cases (39.4%), and thymectomy was performed with the right VATS technique in 43 cases (60.6%). While examining the effect of surgical technique on prognosis, changes in medication use, MG-ADL scores, number of attacks, and intensive care unit admissions between preoperative and final follow-ups were examined. And it was observed that these two surgical techniques had no prognostic superiority over each other. CONCLUSIONS: Thymectomy operations performed in patients diagnosed with MG for purposes such as remission, keeping MG symptoms under control, and reducing drug use were found to be effective in the treatment of the disease in our study, as in the literature. It was not determined that the surgical technique used did not make a statistically significant difference in the prognosis of the disease.