Soğuk uygulamasının sinir-kas iletisine etkisinin akseleromiyografi tekniği ile araştırılması
- Tez No: 49676
- Danışmanlar: PROF.DR. SALİH ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Elektrofizyolojik kayıt teknolojilerindeki gelişmelerle statik ve dinamik kas aktivasyonu sırasında açığa çıkan elektriksel potansiyellerin yazdırılabilmesi sonucunda kompleks hareketlerin analizi mümkün hale gelmiştir. Kas hareketlerinin analizi Biomühendislik, Ergonomi, Biomekanik, Spor hekimliği ve Spor Bilimleri alanlarında çalışmalar yapan araştırmacıların ilgi odağı olmuştur. Akselerometri, uyarılmış kas yanıtlarının monitörizasyonunda kullanılan en son tekniklerden biridir ve mekanomiyografî ve elektromiyografî ile uyumlu sonuçlar vermektedir. Etkin ağrı kontrolü ve ödem oluşumunun önlenmesi spor yaralanmalarından hemen sonra ortaya çıkan en önemli sorunlardır. Yüzey el soğuk, travma sonrası dokuda meydana gelen ağrı ve ödemi azaltmak amacı ile uygulanır. Uzun süreli soğuk uygulamasından sonra motor ve duyusal sinir iletisinde azalma olduğu ve motor son plakta nöromüsküler iletinin azaldığı hatta bloke olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda, soğuk uygulamanın nöromüsküler ileti üzerine etkilerini akseleromiyografi tekniğini kullanarak araştırmayı amaçladık. 40 sağlıklı erkek sporcu rastgele iki eşit gruba ayrıldıktan sonra ulnar sinir 20 mA lik tekli uyanlarla sitimüle edilip bu sinirin inerve ettiği adductor pollicis brevis kasının yanıtları kaydedildi ve bunlar kontrol değeri olarak kabul edildi. Daha sonra adductor pollicis brevis kası A grubunda 20°C'a, B grubunda ise 16°C'a kadar soğutucu sprey (chloraethyl) kullanılarak soğutuldu. Soğutmadan hemen sonra, 2, 5, 10, ve 15 dakika sonra her iki grupta da adductor pollicis brevis kasının tekli uyarılara verdiği yanıt, cilt ısısı, oksijen satürasyonu ve kalp atım hızları kaydedildi. Cilt ısısının kontrol değerlerine ulaştığı süreler de iki grup arasında karşılaştırıldı. Cilt ısısı 2., 5., 10. ve 15.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Electrophysiologic Registration technology is used for the detection of electrical potentials produced in both static and dynamic muscle activity and is applied for studying voluntary complex movements. Analysing complex movements by electrophysiologic registration technology is widely accepted by the investigators in many areas such as bioengineering, ergonomics, biomechanics, sports medicine and sports science. Accelerometry is the newest approach to evoked muscle responce monitoring which is thought to be equivalent to mechanomyography and electromyography. Effective pain management and the prevention of edema are the main problems to be solved, immediately after sports injury.The application of cold to an extremity or body part after injury has been used to decrease pain and swelling when tissue is damaged secondary to trauma. With longer duration of cold application, both motor and sensory nerve conduction velocities are decreased. Simultaneously, neuromuscular transmission at the motor end plate is decreased and eventually blocked. The aim of the present study is to investigate the effects of cold application on neuromuscular transmission by using acceleromyography technique. 40 healthy male athletes were randomized into two equal groups. The responsces of musculus adductor pollicis brevis to 20mA single twitch stimulation were recorded as baseline values in all athletes and then in group A, m. adductor pollicis brevis was cooled to 20°C where in group B, the same muscle was cooled to 16°C by using cooling sprey. The muscle responsces to single twitch stimulation, skin temperature, pulse oximetry and heart rate were recorded immediately after and 2, 5, 10 and 15 minutes after the cooling procedure. The time to reach basic skin temperature was also compared between the two groups. Skin temperature were found 32significantly lower in group B at 2., 5., 10. and 15. minutes and the time to reach control skin temperature was significantly longer in group B (11.79 min. in group A, 15.25 min. in group B ).The responses to single twitch stimulation were depressed in two groups. When two groups were compared with each other, we observed that the responses were significantly lower in group B than group A, 2 min. after the cooling. A decrease in SpQz values were seen in group A at 10. and 15. minutes and in group B at 2. and 15. minutes after cold application. Statistically significant changes were not observed in heart rate in two groups. The major finding of this study is that, cold application may alter neuromuscular transmission and tissue perfusion which can be demonstrated by portable accelerometry and Sp02 monitor. We conclude that the benefits of cold therapy include pain control and decreased edema which allows for earlier rehabilitation but trainers must not forget that many injuries are caused by premature return to competition before the tissue temperature and neuromuscular transmission became normal. It must be remembered that resting the injured part and application cold therapy are the first stages of managing a sporting injury. 33