İlkokul ikinci devre çocuklarında, beden eğitimi ve spor etkinliklerinin motorsal beceri ve yetenek gelişimleri üzerine etkileri
The Effects of physical training and sport activities on motor abilities and skills development of the second grate studients in elemantary schools
  1. Tez No: 49677
  2. Yazar: TACETTİN HAKAN YENAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HATİCE ÇAMLIYER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET İLKOKUL İKİNCİ DEVRE ÇOCUKLARİNDA, BEDEN E?İTİM! VE SPOR ETKİNLİKLERİNİN MOTORSAL BECERİ VE YETENEK GELİŞİMLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ ilkokullarda uygulanabilecek olan beden eğitimi ve spor etkinlikleri, çocukların, motor beceri ve yeteneklerini geliştirilebilmesi, olumlu davranışların kazandırılabilmesi, yetişkinlik dönemlerinde sporu alışkanlık haline getirip, aksatmadan sürdürebilmeleri ve sağlıklı olabilmeleri yönünden önemlidir. Oysa, ilkokullarımızın büyük bir çoğunluğunda, beden eğitimi derslerini yürütecek, onların hareket ihtiyaçlarını giderecek, uzman eğiticiler yoktur, ilkokul öğretmenleri ise beden eğitimi derslerine ayrılan sürelerde başka dersleri işlemektedirler. Bu nedenle de araştırmanın amacı, ilkokul ikinci devre çocuklarının motor beceri ve yeteneklerinin düzeyini belirlemek ve etkinliklere katılımı ile meydana gelebilecek değişimi izlemektir. Araştırmaya, etkinliklere düzenli olarak katılan, ilkokul 4. ve 5. sınıf (10- 11 Yaş) öğrencileri, 10 Kız - 10 Erkek toplam 20 öğrenci (n=20), etkinliklere katılmayan 11 Kız - 9 Erkek toplam 20 öğrenci (n=20) EUROFIT Test Bataryası (denge, disklere vuruş, esneklik, durarak uzun atlama, 30 sn. mekik hareketi, barfikste asılma, 10x5 m. mekik koşu, 20 m. mekik dayanıklılık koşusu) ile öğretim yılı başında (Eylül-1995) ve yarıyıl sonunda (Aralık-1995) değerlendirilmişlerdir. Beden eğitimi ve spor etkinlikleri, Milli Eğitim Bakanlığının okullara gönderdiği, ilköğretim okulları, Ortaokullar, Lise ve dengi okullar beden eğitimi dersi öğretim programlarına uygun olarak düzenlenmiştir.İstatistiksel olarak ilişkilerin belirlenmesinde, korelasyon, T testi ve yüzde (%} hesaplamaları kullanılmıştır. Etkinliklere katılan grup ile katılmayan grubun, kız öğrenciler ile erkek öğrencilerin karşılaştırılması yapılmış ve şu sonuçlara ulaşılmıştır. Beden eğitimi ve spor etkinliklerine katılan grubun, katılmayan gruba göre motor beceri ve yeteneklerinde belirgin olarak gelişmeler görülmüştür. Denge p< 0.05, disklere vuruş, esneklik, durarak uzun atlama, 30 sn. mekik hareketi, barfikste asılma, 10x5 m. mekik koşu, 20 m. mekik dayanıklılık koşusu p< 0.01 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. Kız öğrencilerin, denge ve esneklik hariç olmak üzere, motor özellikler yönünden aynı yaş grubundaki erkeklerden daha geride olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTS OF PHYSICAL TRAINING AND SPORT ACTIVITIES ON MOTOR ABIÜTIES AND SKILLS DEVELOPMENT OF THE SECOND GRADE STUDENTS İN ELEMENTARY SCHOOLS The physical training and sport activities which can be applied in elementary schools are împortant because of being useful for developing the motor abilities and skilis, getting the positive behaviours and forming the habit of sport and keeping up it. Hovvever, there is no any specialist trainer who can carry on physical training lesson and give answer their needs in many of our elementary schools. And the teachers in primary schools teach other lessons in the given for physical training. For this reason, the purpose of the research, is to determinate the level of abilities and skilis of the second grade children in elementary schools and the changes which existed by participating to the activities.To identify the effects of physical training and sport activities on the motor abilities and skilis of the students, 10 boys - 10 giriş total 20 children (n=20) who are fourth ör fifth grade (10-11 aged) students and participated to the activities, 11 giriş and 9 boys total 20 children (n=20) who did not participate to the activities were appraised using EUROFIT TEST BATTERY (balance, plate taping, flexibility, standing broad jump, sit up for 30 seconds, arm-pull, 10x5 meters shuttle run, 20 meters shuttle run to measure durability) at the beginning of the semestr ( September of 1995 ) and at the end of the semestr ( December of 1995).The activities organized suitable to the curriculum of physical training in primary school, secondary school and High school and same-level which sent to the school by the Ministry of National Education. To identify as statical the relations, corelation, T test, and percentage vvere used. The group which participated to the activities was compared to the group which didn't participate to the activities and these results vvere found; it is seen that there are evident developments in motor abilities and skills of the group which participated to the activities more than the groups vvhich did not participate to the activities.