Tıbbi bir bitki ekstresi olan mecsına hemostopper uygulamasının sekonder yara iyileşmesi üzerine olan etkilerinin histolojik ve biyokimyasal olarak değerlendirilmesi
Histological and biochemical evoluation of the effect of medical plant extract mecsina hemostopper application on secondary wound healing
- Tez No: 496839
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN BODUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Periodontal tedavi uygulamalarından olan serbest dişeti grefti, laterale kaydırılan flep, gingivektomi ve gingivoplasti operasyonları veya deskuamatif gingival hastalıkların tedavileri sonrası spontan iyileşmeye bırakılan yara yüzeyleri oluşturulur. Spontan iyileşmeye bırakılan ameliyat yaraları sekonder iyileşirler ve iyileşmeleri primer yara iyileşmesinden daha yavaş seyreder. Sekonder yaralarda; kanama, enfeksiyon ve fonkiyonel yapının anatomik bütünlüğünün bozulması gibi dezavantajlar bulunmaktadır Sekonder iyileşmeye bırakılan yara sebebiyle hasta konforu azalmaktadır. Çalışmamızda, Mecsina Hemostopper uygulamasının sekonder yara iyileşmesi üzerine etkileri ratlar üzerinde histolojik ve biyokimyasal olarak değerlendirilmiştir. Planlanan çalışma protokolünün ilk basamağı cerrahi işlemin tüm gruplara uygulanmasıdır. Ardından 7. ve 14. günlerde sakrifiye edilen ratlardan elde edilen doku örnekleri histolojik ve biyokimyasal olarak değerlendirilmiştir. Klinisyenleri zorlayan bu konuda, sekonder yara iyileşmesine olumlu katkı sağlayarak iyi mature olmuş bir yara yüzeyi elde edilmesi, iyileşme sürecinde hasta konforunun arttırılması, bir Türk firmasının patentine sahip olduğu MHS'nin literatürde yer almasıyla bilimsel anlamda tartışmaya açılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
After periodontal treatment applications such as free gingival autograft, laterally sliding flap, gingivectomy and gingivoplasty operations or desquamative gingival disease treatment, wounded surfaces are left for secondary wound healing. The patient comfort is decreased due to this wound surface that left for secondary healing. Secondary wound healing has some disadvantages such as bleeding, infection and deformation of the anatomic collectivity of functional structure. Operational wounds, left for spontaneous healing, heal secondarily and the healing is processed slower than primer wound healing. In this study, the effect of Mecsina Hemostopper application on secondary wound healing was evaluated histologically and biochemically in rats. First step of the planned study protocol was to apply the surgical procedure on all groups. After that; the tissue samples obtained from the sacrificed rats on 7th and 14th days were evaluated histologically and biochemically. Our aim about this clinically challenged subject is to obtain well-matured wound surface, increase the patient comfort on healing process and make this subject scientifically discussable on literatures.