Mastektomili hastaların meme rekonstrüksiyonunu tercih etme durumları ve beden algılarının belirlenmesi
Determination of body perceptions and preferences for breast reconstruction in mastectomy patients
- Tez No: 496858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL GÜLER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, mastektomili hastaların meme rekonstrüksiyonunu tercih etme durumları ve beden algılarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Meme Endokrin Cerrahi Polikliniğine başvuran, mastektomi ameliyatı olan, meme rekonstrüksiyonu ya da onkoplastik meme cerrahisi uygulanmayan 138 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen soru formu ve Vücut Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler (yüzdelik hesabı, median, ortalama, standart sapma), Ki kare, Fisher Exact Test, Mann-Whitney U ve T testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hastaların %47,9'u 2. evre meme kanseri olup, %76,1'ine modifiye radikal mastektomi ve aksiler diseksiyon ameliyatı yapılmıştır. Hastaların %44,9'unun meme protezi kullandığı, %65,2'sinin meme rekonstrüksiyonu konusunda bilgisi olduğu, buna karşın sadece %37,0'sinin meme rekonstrüksiyonunu tercih ettiği belirlenmiştir. Hastaların Vücut Algısı Ölçeği puan ortalaması 180,1±18,6 olup, beden algıları yüksek bulunmuştur. Çalışmada Vücut Algısı Ölçeği puan ortalamaları ile meme rekonstrüksiyonu tercih etme durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı (p>0,05) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been performed as descriptive to determine the body perceptions and preferences for breast reconstruction in mastectomy patients. The sample of the study consisted of 138 patients who were applied to the Breast Endocrine Surgery Polyclinic of Ankara Numune Training and Research Hospital; had a mastectomy, and had not undergone breast reconstruction or oncoplastic breast surgery. The questionnaire form developed by the researcher and Body-Cathexis Scale have been used for data collection. Descriptive statistics (percentage calculation, median, mean, standard deviation), Chi-square, Fisher Exact Test, Mann-Whitney U test and T test were used to evaluate the data. Some 47,9% of the patients who participated in the study had breast cancer in the second stage and 76,1% of the patients had underwent modified radical mastectomy and axillary dissection surgery. Some 44,9% of patients have used breast prosthesis, 65,2% had information about breast reconstruction, whereas 37,0% of the patients preferred not to undergo breast reconstruction. The mean score of the Body Cathexis Scale was 180,1±18,6 and indicating a high level in this respect. In the study, there was no statistically significant difference between Body-Cathexis Scale means scores and breast reconstruction preferences (p>0,05).