Periferik arter hastalığı olan bireylerde ağrı algısı, ağrı inançları ve ağrı ile başetmenin belirlenmesi
Determination of pain perception, pain beliefs and coping with pain among individuals with peripheral arterial disease
  1. Tez No: 496857
  2. Yazar: TUBA AKYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL GÜLER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma, periferik arter hastalığı (PAH) olan bireylerde ağrı algısı, ağrı inançları ve ağrı ile baş etmelerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Polikliniği'ne başvuran ve PAH tanısı ile izlenen 80 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Hasta Bilgi Formu, McGill Melzack Ağrı Soru Formu (MASF), Ağrı İnançları Ölçeği (AİÖ), Ağrı ile Başa Çıkma Ölçeği (ABÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Ki Kare, Fisher Exact, Man-Whitney U ve Spearman korelasyon katsayısı testleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hastaların çoğunluğunun 60 yaş ve üzerinde (%60,1), %81,3'ünün erkek, tamamına yakınının sigara alışkanlığı (%92,5) ve kronik hastalığının (%92,5) olduğu, yarıdan fazlasının klaudikasyon evresinde (%56,3) olduğu belirlenmiştir. Hastalardan %52,5'inin invaziv tedavi, %28,8'inin cerrahi tedavi aldığı, tamamında ağrı ve yürüme mesafesinde azalma olduğu saptanmıştır. Hastaların %25'inin devamlı, %62,5'inin aralıklı ağrısı olduğu, MASF total skorunun 38, 61 ± 11, 42, AİÖ Organik İnançlar alt boyutu ile ABÖ Çaresizlik alt boyutu puanlarının yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as descriptive to determine the pain perception, pain beliefs and coping with pain in individuals with peripheral arterial disease (PAD). The sample of the study consisted of 80 patients, who applied to the Yıldırım Beyazıt University Ankara Atatürk Training and Research Hospital Cardiovascular Surgery Polyclinic and followed-up with PAD diagnosis. Patient Information Form, McGill Melzack Pain Questionnaire (MPQ), Pain Belief Questionnaire (PBQ), and Pain Coping Scale (PCS) were used to collect data. Data were evaluated using descriptive statistics, Chi Square test, Fischer Exact test, Man Whitney U and Spearman correlation coefficient tests. The majority of the patients who participated in the study were 60 years and over (60.1%), 81.3% were male, almost all of the patients were smoking cigarettes (92.5%), and had chronic illness (92.5%) and more than half were in claudiacation stage (56.3%). It has been found that 52,5% of the patients had received invasive, and 28,8% had received surgical treatment, and all of the patients had pain and decrease in their walking distance. It was determined that 25% of the patients had continuous pain and 62.5% had intermittent pain. The MPQ total score was 38,61 ± 11,42 and PBS Organic Beliefs sub-scale and PCS Helplessness sub-scale scores were high.