Erzurum ilinde 6-10 yaş grubu kilolu - obez çocuklarda risk faktörlerinin saptanması
Determination of 6-10 ages overweight – obese children risk factors in erzurum
- Tez No: 496886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL YILDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi diyet polikliniğine başvuran, 6-10 yaş grubu vücut ağırlığı fazla ve obez 60 çocukta (E:31, K:29) vücut ağırlığı fazlalığının nedenlerini ve risk faktörlerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmayı kabul eden çocuk ve ebeveynlerle yüz yüze görüşülerek kişisel ve sağlık bilgileri içeren anket formu uygulanmıştır. Tüm çocukların antropometrik ölçümleri (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, BKİ, bel çevresi), üç günlük besin tüketim kayıtları ve 24 saatlik fiziksel aktivite kayıtları araştırmacı tarafından alınmış ve bazı biyokimyasal analizleri (TSH, T4, HDL-K, LDL-K, TG, AKŞ, HGB, AST, ALT, insülin) hastane laboratuvarında yapılmıştır. Çalışma sonunda, çocukların %76,7'sinin obez olduğu ve obezlerin %58,6'sını erkeklerin oluşturduğu görülmüştür. Tüm çocukların %81,7'sinin ailesinde vücut ağırlığı fazla-obez birey bulunurken, bunların %91,8'inin anne-baba olduğu görülmüş ve anne vücut ağırlığı, anne BKİ ve baba vücut ağırlığı ile çocuk vücut ağırlığı arasında pozitif anlamlı korelasyon saptanmıştır (p0,05). Tüm çocukların günlük diyetle aldıkları karbonhidrat ve protein miktarı önerilenden fazla; enerji miktarı ve yağ yüzdesi ise normal olmasına rağmen üst sınıra yakındır (p>0,05). Ayrıca tüm çocukların günlük diyetle önerilenden az D vitamini ve potasyum aldığı, kalsiyum alımının ise normal aralıkta olmasına rağmen alt sınırda olduğu saptanmıştır. Çocukların %75'inin sedanter bir yaşamı olduğu görülmüştür. Sonuç olarak bu çalışmada 6-10 yaş grubu çocuklarda aile, beslenme alışkanlığı, aktivite durumu gibi faktörlerin obeziteyle ilişkili olabileceği saptanmıştır. Obezite risk faktörlerinin daha net saptanması için bu yaş grubu çocuklarda kontrol grubunun da yer aldığı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study was made on 60 (M:31, F:29) overweight and obese children who are in the 6-10 age group, admitted to clinic of the diet of Erzurum Regional and Research Hospital, to determine the risk factors and causes of body weight redundancy. Face to face interview and questionnaire including personal and health information were applied to parents and children who accepted this study. The anthropometric measurements (weight, height, BMI, waist circumference), a three day food intake records, and 24-hours physical activity records of all children participated in the study were taken by the researcher and some biochemical analyses (TSH, T4, HDL-C, LDL-C, TG, AKS, HGB, AST, ALT, insulin) of children were made in the hospital laboratory. At the end of the study it was seen that %76,7 of whole children are obese and %58,6 of these are male. The %81,7 of all children have overweight and obese individuals in their family, it was seen that %91,8 of these individuals are children's parents. There was a positive correlation between maternal body weight, maternal BMI and father body weight and child body weight (p0,05). Intaken carbonhidrads and protein by all children are much more than recommended; although intaken energy and fat percentage are normal, they are close to the upper limit (p>0,05). Also it was seen that they intake less vitamin D and potassium than recommended and the calcium intake is normal range it is close the lower limit. The %75 of all children lead a sedentary life. According to results it was determined that the factors such as physical activity, family, eating habits can be associated with obesity in 6-10 age group of children. In order to identify obesity risk factors more clearly, there is a need for studies in which this group of children also includes the control group.