Koroner arter hastalarında kalp yaşam kalitesi ölçeği (heartqol) ile kardiyak sağlık profili ölçeği geçerlik-güvenirlik çalışması
The validity and reliability of cardiac life quality scale (heartqol) and cardiac health profile scale in patients with coronary artery disease
- Tez No: 496950
- Danışmanlar: PROF. DR. HİCRAN BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Amaç: Koroner arter hastalarında Kalp Yaşam Kalitesi Ölçeği (HeartQoL) ile Kardiyak Sağlık Profili Ölçeği'nin geçerlik ve güvenirliklerini belirlemektir. Yöntem: Metodolojik tipte olan bu araştırma 21 Ocak-24 Nisan 2017 tarihleri arasında, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Polikliniği'nde 180 koroner arter hastası ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Kalp Yaşam Kalitesi Ölçeği (HeartQoL)”,“Kardiyak Sağlık Profili Ölçeği”ve“MacNew Kalp Hastalığı Sağlıkla İlgili Yaşam Kalitesi Anketi”kullanılmıştır. Bulgular: Kalp Yaşam Kalitesi Ölçeği (HeartQoL) ve Kardiyak Sağlık Profili Ölçeği'nin geçerlik analizi kapsam geçerliği, bir referansa göre geçerlik, yapı geçerliği ile belirlenmiştir. Kalp Yaşam Kalitesi Ölçeği (HeartQoL)'nin geçerlik analizi sonucunda ölçeğin iki alt boyuttan, Kardiyak Sağlık Profili Ölçeği'nin dört alt boyuttan oluştuğu belirlenmiştir. Ölçeklerin orijinal yapısından çıkarılan madde olmamıştır. Kalp Yaşam Kalitesi Ölçeği (HeartQoL) ve Kardiyak Sağlık Profili Ölçeği'nin güvenirlik analizi; iç tutarlık ve madde analizileri yapılarak değerlenmiştir. Kalp Yaşam Kalitesi Ölçeği (HeartQoL)'nin Cronbach alfa güvenirlik katsayısı genel 0.88, alt boyutlarında 0.74 ile 0.87 olarak bulunmuştur. Kardiyak Sağlık Profili Ölçeği'nin genel Cronbach alfa katsayısı 0.85, alt boyutlarının Cronbach alfa değerleri 0.62-0.76 arasında bulunmuştur. Madde analizleri incelendiğinde madde ortalamalarının birbirine yakın olduğu, alt üst grup ortalamaları maddelerin ayırt edici özelliğinin yüksek olduğu, her iki ölçeğin de koroner arter hastalarının yaşam kalitesini ölçmede güvenilir oldukları bulunmuştur. Sonuç ve Öneriler: Kalp Yaşam Kalitesi Ölçeği (HeartQoL) ve Kardiyak Sağlık Profili Ölçeği'nin Türkçe versiyonunun koroner arter hastaları için geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu belirlenmiş olup, her iki ölçeğin koroner arter hastalarının yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the validity and reliability of Cardiac Life Quality Scale (HeartQoL) and Cardiac Health Profile Scale in patients with coronary artery disease. Method: This methodological study was conducted between January 21 and April 24, 2017 with 180 patients with coronary artery disease at the Department of Cardiology, Akdeniz University Hospital.“Personal Information Form”,“ Cardiac Life Quality Scale (HeartQoL)”,“Cardiac Health Profile Scale”and“MacNew Heart Disease Health- Related Quality of Life Questionnaire”were used as data collection tools. Results: Validity of the HeartQoL and Cardiac Health Profile was determined by scope validity, validity according to a reference, structure validity methods. It was determined that the HeartQoL consisted of two subscales in which the Cardiac Health Profile consisted of four subscales as a result of validity analysis. There was no substance removed from the original scale. In evaluating the reliability analysis, internal consistency and assessment of substance analyzes was used. The overall Cronbach alpha coefficient of the HeartQoL was 0.88, and the Cronbach alpha values of the subscales ranged from 0.74 to 0.87. The overall Cronbach alpha coefficient of the Cardiac Health Profile was 0.85, and the Cronbach alpha values of the subscales ranged from 0.62 to 0.76. When substance analyzes were examined, it was found that the mean of the substances were close to each other, when the average of the upper and lower groups were examined, the discriminatory properties of the substances were high and both scales were found to be reliable in assessing the quality of life of patients with coronary artery disease. Conclusion: It was suggested that the Turkish version of the HeartQoL and Cardiac Health Profile was a valid and reliable tool to measure the quality of life of patients with coronary artery disease and was recommended to be used both scales in evaluating the quality of life patients with coronary artery disease .