Koroner arter hastalarında yaşam tarzı değişikliği müdahalesinin yaşam kalitesine etkisi
Intervention in patients with coronary artery disease life style change effects on Quality of Life (QoL)
- Tez No: 247567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ KURÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzde koroner arter hastalığının prevelansının giderek artması ve diğer yandan beklenen yaşam süresinin uzaması koroner arter hastalarında yaşam kalitesi kavramını ön plana çıkarmıştır.Bu çalışma koroner arter hastalığı tanısı konmuş hastaların, yaşam tarzı değişikliği konusunda beş parametrede eğitim verilerek, eğitimin yaşam kalitesine etkisini saptamak amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi bölümlerine başvuran KAH tanısı almış 82 hasta oluşturmuştur. Hastalara `Hasta Bilgi Formu' , `SF ? 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği' uygulanmış ve sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite, sağlıklı vücut ağırlığının korunması, sigara ve alkolün bırakılması konularında eğitim verilmiştir. Bir ay sonra hastalara tekrar `Hasta Bilgi Formu', `SF ? 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği' uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 11,5 programı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease (CAD) is a significant cause of morbidity and mortality in Turkey. CAD usually impacts negatively on an individual?s physical functioning and activities of daily living and thus their quality of life (QoL).In the present study, aim is to investigate the effects of patient education success on QoL in patients with coronary artery disease. In Sample of this study are 82 patients with coronary artery disease in Cardiology and Heart and Vascular Surgery Departments, Zonguldak Karaelmas Universty. QoL was measured by means of the Short Form-36 (SF-36) and than subscale scores were calculated in before getting the education and education administered about Healthy nutrition, pysical activity, maintain of healthy body weight, smoking and alcohol quit. Two months later, Short Form-36 was repeated.Data were evaluated a statistical pocket program (SPSS). All variables were summarised as mean ± standard deviation. Statistical significance was a signed to p-values of