All-on-four tekniğine göre farklı oklüzal şemalarla tasarlanmış tedavi seçeneklerinde implant ve destek dokulara iletilen kuvvetlerin sonlu elemanlar stres analizi yöntemiyle değerlendirilmesi
Finite element stress analysis of the forces applied to the implants and supporting tissues by different occlusal schemed prostheses designed according to the 'all-on-four' concept
- Tez No: 496952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİYE ŞEBNEM BÜYÜKKAPLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı All-on-Four tekniğine uygun olarak tasarlanmış farklı oklüzal şemalara sahip protezlerde çiğneme sırasında oluşan maksimum oklüzal yüklerin implantlar ve destek dokularda oluşturduğu streslerin sonlu elemanlar analizi yöntemi ile değerlendirilmesidir. Yöntem: Sonlu elemanlar analizi uygulanmak üzere kanin koruyuculu, grup fonksiyonlu, bilateral balanslı, lingualize ve monoplan oklüzyon şemalarına sahip, All-on-Four konseptine uygun 3 boyutlu modeller hazırlandı. Beş farklı oklüzyon türü için sentrik ilişki, lateral hareket ve protrüziv hareket sırasında oluşacak temas noktalarına maksimum ısırma kuvvetlerini temsil eden kuvvetler uygulandı. Kortikal kemik, trabeküler kemik ve implant yapısında oluşan stresler oklüzyon türleri arasında karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Bulgular: Tüm oklüzyon türlerinde alveol kemiği üzerinde en yüksek stres değerleri kortikal kemikte implantların boyun bölgesi hizasında, implantlar üzerinde ise en yüksek stres değerleri implantların boyun kısmında oluştu. Stres değerlerinin hiçbir oklüzal durumda kortikal kemik ve trabeküler kemiğin dayanma sınırını ve implant materyalinin yorulma direncini aşmadığı gözlendi. En yüksek stres değerleri genel olarak sentrik ilişkide monoplan oklüzyonda, protrüziv harekette bilateral balanslı oklüzyonda, lateral harekette ise bilateral balanslı oklüzyon ve monoplan oklüzyonda gözlendi. Tüm oklüzyon türleri arasında kortikal kemik, trabeküler kemik ve implantlar üzerinde en düşük stres değerleri kanin koruyuculu oklüzyonda gözlendi. Sonuç: Bu çalışmanın sınırları dâhilinde, All-on-Four uygulamalarında alveol kemiğinde ve implantlarda oluşan stresler göz önünde bulundurulduğunda kanin koruyuculu oklüzyon uygulaması önerilebilir. İmplant üstü protezler için en uygun oklüzyon türünün uzun dönemli klinik çalışmalarla araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to evaluate the stress distributions of the maximal occlusal loads during chewing on the implants and supporting tissues by means of finite element analysis method in prostheses designed with different occlusal schemes according to the All-on-Four technique. Method: Three dimensional models were prepared according to All-on-Four concept for upper and lower jaws with canine protected occlusion, group function occlusion, bilateral balanced occlusion, lingualized occlusion and monoplan occlusion. Forces representing the maximum bite forces were applied to the contact points in centric relation, lateral movement, and protrusive movement for five different types of occlusion. The stresses formed in cortical bone, trabecular bone and implants were evaluated comparatively between the types of occlusion. Results: Among the all occlusion types the highest stress values on the alveolar bone occurred around the neck region of the implants in the cortical bone, and the highest stress values formed on the implants occurred in the neck of the implants according to finite element analysis. The stress values did not exceed the fatigue limit of the cortical bone and trabecular bone and the fatigue resistance of the implant material in any occlusal condition. In general the highest stress values were observed in monoplane occlusion on the centric position, bilateral balanced occlusion on protrusive movement, and bilateral balanced occlusion and monoplane occlusion in lateral movement in general. Among all occlusion types, the lowest stress values on cortical bone, trabecular bone and implants were observed in the canine protected occlusion. Conclusion: Within the limitations of this study, it may be suggested apply a canine protected occlusion when stresses in the alveolar bone and implants are considered in All-on-Four applications. The optimal occlusion type for implant prostheses needs to be investigated with long-term clinical trials.