Hemodiyaliz hastalarının metabolik sendrom sıklığının, depresyon durumunun ve bazı biyokimyasal parametrelerinin beslenme alışkanlıkları ile ilişkisi
Relationship between the frequency of metabolic syndrome, depression and certain bio-chemical parameters of patients hemodialysis with their dietary habits
  1. Tez No: 496965
  2. Yazar: ÖMER BOYRAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP ÜNLÜ SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Hemodiyaliz (HD) tedavisi gören hastaların Metabolik Sendrom (MetS) sıklığı ve depresyon durumlarının saptanarak; beslenme alışkanlıkları ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışma kapsamında, Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesinde tedavi gören, gönüllü olan ve iletişim kurulabilen 81 HD hastasına; Hasta Tanılama Formu ve Beck Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Veriler; katılımcılarla yüz yüze birkaç kez görüşülerek ve hasta dosyaları taranarak toplanmıştır. Windows ortamında SPSS 20.0 istatistiksel paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to identify the frequency of Metabolic Syndrome (MetS) and emotional condition in patients undergoing treatment hemodialysis (HD) and to evaluate the relationship with their dietary habits. Materials and Method: In the scope of the study, 81 patients of HD who were undergoing treatment at Hemodialysis Unit at Dr. Ersin Arslan Public Hospital, volunteered for the study and were available for communication completed Patient Diagnostic Form and Beck's Depression Inventory. The data were collected via face-to-face interviews with the participants and via screening of patient files. It was used to SPSS 20.0 statistical package software.