DR5'in hücre yüzeyi ifadesinde hur ve VPS39'un rolünün araştırılması
Investigation of roles of hur and VPS39 on cell surface expression of DR5
  1. Tez No: 496964
  2. Yazar: UFUK MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHTER DİLŞAD ŞANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: TRAIL (TNF-Related Apoptosis Inducing Ligand) ligandı TNF ailesine üye, reseptörlerine bağlandığında hücreyi apoptoza yönlendirebilen bir sitokindir. Apoptotik sinyal iletme yeteneğine sahip iki adet hücre yüzeyi reseptörü bulunmaktadır. TRAIL sinyal yolağına dair birçok nokta aydınlatılmış olmasına rağmen, reseptörlerin regülasyonu hala tam olarak anlaşılamamıştır. Kanser hücrelerini TRAIL aracılı apoptoza yönlendirebilmenin ilk koşulu DR4 ve DR5 reseptörlerinin hücre yüzeyinde ifade edilebilmesidir. DR4'ün plazma membranına taşınma mekanizması kısmen anlaşılmış olsa da, DR5'in hücre yüzeyine nasıl çıktığı bilinmemektedir. Yöntem: Tez çalışmasında LNCaP ve HeLa hücreleri anti-HuR ve anti-Vps39 siRNA ile transfekte edilerek bu hücrelerden sitoplazmik, nüklear ve plazma membran fraksiyonları elde edildi. Bu fraksiyonlarda Western Blot ve ELISA yöntemiyle DR5 reseptör miktarı tayin edilerek HuR ve Vps39 baskılanmasının DR5 seviyeleri üzerine etkileri değerlendirildi. Ayrıca, siRNA ile transfekte hücrelerin TRAIL-aracılı apoptoz ve nekroptoz seviyeleri ELISA tabanlı ticari bir kit aracılığıyla belirlendi. Bulgular: HuR proteininin baskılanması LNCaP hücre hattında DR5'in hücre yüzeyi ifadesini düşürmüştür. Western Blot ve ELISA (p=0,036) verileri bu sonucu doğrulamaktadır. Benzer bir sonuç HeLa hücre hattı için de geçerlidir. HuR baskılanması sonucu DR5 yüzey ifadesindeki azalmanın TRAIL aracılı apoptozu engellemesi sadece HeLa hücrelerinde gözlenmiştir. Vps39'un ise DR5'in yüzey ekspresyonunda etkili olmadığı, fakat baskılandığı durumda her iki hücre hattında da nüklear DR5 miktarını değiştirdiği anlaşılmaktadır. Sonuç: Sonuç olarak, HuR proteini DR5'in yüzey ifadesini etkilemektedir. Bu mekanizmanın daha ayrıntılı biçimde aydınlatılabilmesi için ise ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: TRAIL (TNF-Related Apoptosis Inducing Ligand) is a member of TNF superfamily cytokines, which can induce apoptosis when bound to its cognate receptors. It has two apoptosis-initiating receptors. Although much about TRAIL signaling pathway has been elucidated, details of regulation of its receptors remain highly elusive. First step to TRAIL-induced apoptosis in cancer cells is the requirement that they express TRAIL receptors DR4 and DR5 on their surface. Unlike DR4, cell surface expression mechanism of which is relatively well understood, DR5 receptor's translocation to plasma membrane is still unknown. Methods: In the context of this thesis study, LNCaP and HeLa cell lines were transfected with anti-HuR and anti-Vps39 siRNA. Cytoplasmic, nuclear, and membrane fractions were isolated from these transfected cells. Effects of HuR and Vps39 knockdown on DR5 expression in different subcellular fractions were evaluated by Western Blot and ELISA. Moreover, TRAIL-induced apoptosis and necroptosis levels of above-mentioned transfected cells were determined by a commercial ELISA based kit. Results: HuR knockdown in LNCaP cells were found to decrease DR5 surface expression as shown by both Western Blot and ELISA (p=0,036). Similar results were obtained from experiments performed on HeLa cell line. HuR knockdown-related decrease in surface expression of DR5 diminished TRAIL-induced apoptosis only in HeLa cells. On the other hand, Vps39 was failed to be relevant with DR5 surface expression, but was shown to alter nuclear localization of DR5 in both cell lines. Conclusion: In sum, HuR protein influences plasma membrane expression of DR5. In order to fully reveal this mechanism however, further research is necessary.