Yoğun bakımdan taburcu olan hastalara bakım verenlerin hasta bakımına yönelik eğitim gereksinimleri ve anksiyete durumlarının belirlenmesi
Determination of the education requirements and anxiety states for patient care patients with intensive calling patients
  1. Tez No: 496968
  2. Yazar: RAMAZAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AYDIN AVCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Evde Bakım Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, yoğun bakımdan taburcu olan hastalara bakım verenlerin hasta bakımına yönelik eğitim gereksinimleri ve anksiyete durumlarını belirlemektir. Materyal ve Metot:Tanımlayıcı araştırma ilkelerine uygun olarak yapılan bu çalışma Samsun'da bir hastanede 15.02.2016- 20.09.2016 tarihleri arasında yoğun bakım ünitelerinde yatan ve sağlıkla taburcu edilen hastaların , iletişim kurulabilen, araştırmaya katılmayı kabul eden 150 bakım veren oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, ''Veri Toplama Formu ve Durumluk–Sürekli Anksiyete Ölçeği'' kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verileri değerlendirilirken betimleyici analizler yapılmıştır. İki Bağımsız grup karşılaştırmalarında t-testi ve Mann-Whitney U-Testi uygulanmıştır. Çoklu karşılaştırmalarda Kruskall-Wallis testi uygulanmıştır. Bulgular: Yoğun bakımdan sağlıkla taburcu edilen bakım hastalarına bakım verenlerin yaş ortalaması 43,6±14,3 ve %57,3'ü kadındır. Bakım verenlerin; eğitim düzeyinin hastanın genel vücut temizliği ile ilgili hem yeteri kadar bilgiye sahip olmadıkları hem de bakım vermede yetersiz oldukları saptanmıştır. İlaçların kullanım şekilleri, veriliş yollarının sürekli anksiyete üzerine etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to determine the patient care needs and anxiety status of patient caregivers who were discharged from intensive care units. Material and Method: This study, which was made in accordance with descriptive research principles, constituted 150 caregivers in Samsun who agreed to participate in the research and communicate with patients who were hospitalized in intensive care units between 15.02.2016 and 20.09.2016. The data of the study were collected using the“Data Collection Form and State-Trait Anxiety Inventory”. Descriptive analyzes were made when research data were evaluated. The t-test and the Mann-Whitney U-Test were applied to the two independent group comparisons.Kruskal-Wallis test was applied in multiple comparisons. Results: The average age of caregivers of health care patients who were discharged from intensive care unit were 43.6 ± 14.3 and 57.3% respectively. Caregivers; it has been determined that the level of education is insufficient for the general body cleansing of the patient as well as not having enough knowledge and care. It has been determined that the forms of use of medicines and their route of administration have an effect on continuous anxiety.