Melanositik lezyonların ayırıcı tanısında R21 ekspresyonunun rolü
The role of R21 expression in differential diagnosis of melanocytic lesions
  1. Tez No: 496985
  2. Yazar: DİDEM TURCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL PAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Malign melanom cilt malignitelerinin yaklaşık %4'ünü oluşturan oldukça agresif seyirli bir neoplazidir. Malign melanom tanısı için konvansiyonel histoloji altın standart olsa da malign melanom çok geniş bir histopatolojik yelpazeye sahip olduğundan benign ve malign melanositik lezyonları doğru bir şekilde ayırt etmek için histopatolojik özellikler her zaman yeterli olmayabilir. İmmünohistokimyasal değerlendirme yardımcı teşhis tekniklerinin başlıcasıdır. Ayırıcı tanı için çeşitli immünohistokimyasal belirteçler araştırılmıştır. Ancak, ayırıcı tanıdaki zorluklar devam etmektedir ve ilave belirteçlere gereksinim duyulmaktadır. R21, insan çözünebilir adenilat siklaz proteininin 203-216. amino asitlerine karşı geliştirilmiş fare monoklonal antikordur. Bu çalışmada melanositik nevüs ile malign melanom ayırıcı tanısında R21 ekspresyonunun yararlılığını değerlendirmek amaçlanmış, 50 malign melanom vakası (24 nodüler melanom, 9 yüzeyel yayılan melanom, 9 lentigo malign melanom, 7 akral lentijinöz melanom, 1 sınıflandırılmamış) ve 50 melanositik nevüs vakasında (19 olağan melanositik nevüs, 19 displastik nevüs, 12 Spitz nevüs) immünohistokimyasal olarak R21 ekspresyonu araştırılmıştır. Pozitifliği değerlendirmede %10 ve %50 olmak üzere iki farklı eşik değer kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Malignant melanoma is a very aggressive neoplasm that accounts for about 4% of skin malignancies. Malignant melanoma has a wide histopathologic spectrum. Although conventional histology is the gold standard for the diagnosis of malignant melanoma, histopathologic features may not always be sufficient to correctly distinguish benign and malignant melanocytic lesions. Immunohistochemical evaluation is the mainstay of adjunct diagnostic techniques. Several immunohistochemical markers have been investigated for differential diagnosis. However, the difficulties in differential diagnosis remain and the identification of additional markers is needed. R21 is a mouse monoclonal antibody directed against amino acids 203–216 of human soluble adenylyl cyclase protein. The aim of this study is to evaluate the usefulness of R21 expression in the differential diagnosis of melanocytic nevi and malignant melanoma. In this study, we immunohistochemically investigated the expressions of R21 in 50 cases of malignant melanoma (24 nodular melanomas, 9 superficial spreading melanomas, 9 lentigo maligna melanomas, 7 acral lentiginous melanomas, 1 unclassified) and 50 cases of melanocytic nevus (19 common melanocytic nevi, 19 dysplastic melanocytic nevi, 12 Spitz's nevi). Two different thresholds, 10% and 50%, were used for positivity.