LEEP sonrası cinsel fonksiyonun prospektif kohort değerlendirilmesi
Evaluation of sexual function after LEEP procedure
  1. Tez No: 497019
  2. Yazar: GİZEM KUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR AKBAYIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Leep cerrahi işlemin kadınlarda cinsel işlev değişikliği üzerindeki etkisini belirlemek Gereç ve Yöntem: Leep uygulanan aktif cinsel aktivitesi olan toplam 71 hasta çalışmaya alındı. Hastaların yaşı, graviditesi, paritesi, abortus, eğitim durumu, mesleği, smear sonucu, hpv tiplemesi, kolposkopi ve leep patoloji kaydedildi. Çalışma hastaları leep öncesi ve leep işleminden 3 ay sonra fsfi (Female Sexual Function Index) formuna göre kadın cinsel fonksiyonu değerlendirilmesi yapıldı. Leep işlem öncesi ve sonrası fsfi değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların eğitim durumları 65(%91,5) ilkokul, 4(%5,6) lise ve 2(%2,8) okur yazar idi. Olguların yaşı, en küçük yaş 24 ve en yaşlısı ise 63 olup yaş ortalaması ± standart sapma 40,59±7,95 idi. Gebelik durumları, gravidite 0 ile 7 arasında olup ortalama+standart sapma 3,18±1,65, parite 0-6 arasında olup ortalama+standart sapma 2,51±1,26 ve abortus ise 1-5 arasında olup ortalama+standart sapma 1,76±1,16 idi. Hastaların pap smear sonuçlarına göre asc-h 21 (%29.6), enfeksiyon 12(%16,9), normal 10(%14,1), lsil 10(%14,1), asc-us 9(%12,7) ve hsil 9(%12,7) idi. Leep sonuçlarna göre patoloji ise cin3 24 (%33,8), cin2 22 (%31), cin1 12 (%16,9), kronik servisit 12(%16,9) ve normal 1 (%1,4) idi. Araştırmada bireylere son 4 hafta içinde, cinsel istek derecesi, lubrikasyon, orgazm, cinsel memnuniyet, vajinismus ve disparoni açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the effect of Leep surgical procedure on sexual function change in women Materials and Methods: A total of 71 patients who were active sexually were included in the study. Patients' age, gravidity, parity, abortus, education status, occupation, smear result, HPV type, colposcopy and leep pathology were recorded. Female patients were assessed according to FSFI (Female Sexual Function Index) before and 3 months after the leep procedure. Before and after the leep procedure, FSFI values were compared. Results : Educational status of the patients was 65 (91.5%) primary school, 4 (5.6%) high school and 2 (2.8%) literate. The age of the cases, the youngest age is 24 and the oldest age is 63, and the mean age + standard deviation is 40,59±7,95. The gravity is between 0 and 7, the mean + standard deviation is 3,18±1,65, the parity is between 0 and 6, the mean + standard deviation is 2,51±1,26, and the abortus is between 1 and 5, the standard deviation was 1.76±1.16. According to the pap smear results of the patients asc-h 21 (29.6%), infection 12 (16,9%), normal 10 (14,1%), lsil 10 (14.1%) and hsil 9 (12.7%). The pathology according to Leep results was cin3 24 (33.8%), cin2 22 (31%), cin1 12 (16.9%), chronic cervicitis 12 (16.9%) and normal 1 (1.4%). There was no statistically significant difference between the groups in terms of sexual desire grade, lubrication, orgasm, sexual satisfaction, vaginismus and dyspareunia within the last 4 weeks (p> 0,05).