Adana ekolojik koşullarında bazı mandalin çeşitlerinin gösterdikleri özellikler
  1. Tez No: 23158
  2. Yazar: DERYA MATYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAPLANKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
- 197 - 6. ÖZET Bu araştırmada Adana ekolojik koşullarında değişik mandarin (Citrus reticulata Blanco) çeşitlerinin gösterdikleri özelliklerin saptanmasına çalışılmıştır. Bu amaçla, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde 1988, 1989 ve 1990 yıllarında yürütülen çalışmada turunç (Citrus aurantium L.) üzerine aşılı 44 mandarin çeşidi kullanılmıştır. Bu çeşitler erkenci, orta mevsim, geççi, Satsuma ve Yerli olmak üzere 5 gruba ayrılarak meyve verim ve kalite unsurları bakımından karşılaştırmıştır. Erkenci Mandarin Çeşitleri Denemede erkenci mandarin çeşitleri olarak Honey, Fewtrell's Early, Lee, Robinson, Nova-1, Klemantin SRA-81, SRA-73, Osceola, Nova-2 ve Fairchild kullanılmış ve bunlardan elde edilen bulgular aşağıdaki gibi özetlenmiştir: 1) Gövde birim kesit alanına düşen en yüksek meyve verimi Klemantin SRA-81 (0.745 kg/cm2) ve Robinson'dan (0.698 kg/cm2); en düşük verim ise Osceola'dan (0.391 kg/cm2) elde edilmiştir. 2) En iri meyveler Nova-2, Robinson ve Lee'de (sırasıyla 168.77, 152.74 ve 151.72 g); en küçük meyveler Honey, Klemantin SRA-81, Osceola, Klemantin SRA-73, Fairchild, Fewtrell's Early ve Nova-fden (sırasıyla 83.55, 83.58, 95.30, 96.47, 102.04, 102.50 ve 111.90 g) elde edilmiştir. 3) En kalın kabuk Nova-2'den (3.94 mm); en ince kabuk Nova-1'den (2.39 mm) elde edilmiştir. 4) En fazla çekirdek Fairchild, Osceola ve Robinson'da (sırasıyla 22.99, 22.23 ve 21.57 adet); en az çekirdek ise Fewtrell's Early, Klemantin SRA-81 ve Nova-Vde (sırasıyla 11.97, 12.16 ve 12.32 adet) belirlenmiştir. 5) En yüksek usare Lee (% 50.60) ve Fewtrell's Ear İyeden (% 50.30); en düşük miktar ise Klemantin SRA-73'ten (% 41.14) elde edilmiştir. 6) Suda çözünebilir kuru madde miktarı Fairchild'de en yüksek (% 14.23); Lee'de (% 9.83) en düşük olarak bulunmuştur.- 198 - 7) S.Ç.K.M./Asit oranı en yüksek Honey ve Fewtrell's Early'de (sırasıyla 14.32 ve 13.60); en düşük değer ise, Fairchild'den (8.73) ve Klemantin SRA-73 (8.81)Jten elde edilmiştir. 8) Meyve kabuk rengi Osceola, Nova-1, Klemantin SRA-81 Jde koyu portakal; Honey'de sarı olarak bulunmuştur. 9) Kabuğun meyve etine bağlılığı Klemantin SRA-73, SRA-81, Lee ve Osceola'da gevşek; Robinson ve Fairchild'de sıkı bağlı olarak bulunmuştur. 10) Kalem büyümesi bakımından erkenci mandarin çeşitlerinde istatistiksel olarak önemli bir farklılık bulunmamıştır. 1-1) Yapılan tartılı derecelendirme sonuçlarına göre, Klemantin SRA-81, Fewtrell's Early ve Robinson en yüksek puanı almışlardır. Orta Mevsimde Olgunlaşan Mandarin Çeşitleri Orta mevsimde olgunlaşan mandarin çeşitlerinden Fremont, Ponkan, Batangas, Klemantin x S.Rubyblood, Wilking, Ağma II, Frost Dancy, Minneola tanjelo, Ağma 1 ve Murcott kullanılmış ve bunlardan elde edilen sonuçlar aşağıda Özetlenmiştir: 1) Gövde birim kesit alanına düşen en yüksek verimler Minneola tanjelo, Wilking ve Ağma I'de (sırasıyla 0.846, 0.782, 0.776 kg/cm2); en düşük verim ise Batangas'da (0.050 kg/cm2) saptanmıştır. 2) En iri meyveler Minneola tanjelodan (198.35 g) elde edilmiştir. Diğer çeşitlerin meyveleri ise küçüktür. 3) Kabuk kalınlığı bakımından en yüksek değer Minneola tanjelodan (4.53 mm); en düşük değer Fremont'tan (2.20 mm) elde edilmiştir. 4) En fa2İa çekirdek MurcottHa (18.71 adet); en az çekirdek ise Minneola tanjelo ve Ponkan'da (sırasıyla 4.78 ve 5.15 adet) belirlenmiştir. 5) Usare içeriği en yüksek Fremont'ta (% 54.17); en düşük ise Ponkan'da (% 27.11) saptanmıştır. 6) En yüksek S.C.K.M. miktarları Murcott, Ponkan ve FremontHa (sırasıyla % 14.06, 14.02 ve 13.84); en düşük miktar ise Batangas'da (% 11.20) bulunmuştur.- 199 - 7) S.Ç.K.M./Asit oranı en yüksek Fremont'ta (11.41); en düşük Minneola tanjeloda (5.75) saptanmıştır. 8) Meyve kabuk rengi bakımından Fremont, Minneola tanjelo ve Frost Dancy koyu portakal; diğer çeşitler de sarı-portakal renge sahip olmuşlardır. 9) Kabuğun meyve etine bağlılığı Frost Dancy, Batangas ve Ponkan'da çok gevşek; Ağma H'de gevşek; Murcott ve Fremont'ta sıkı olarak bulunmuştur. 10) Kalem çap büyümesi bakımından en güçlü büyüme Batangas'da; en zayıf büyüme Wilking'de saptanmıştır. 11) Yapılan tartılı derecelendirme sonuçlarına göre, Minneola tanjelo ve Fremont en yüksek puanı almışlardır. Geççi Mandarin Çeşitleri Araştırmada geççi mandarin çeşitleri olarak P.26 (21-17), King, P.26 (21-18), P.26 (21-16), Encore, Kinnow Peshawer, Kinnow Faysalabad, King x Dancy, Kara ve Fortune kullanılmıştır. Bu çeşitlerden elde edilen sonuçlar ise aşağıdaki gibi özetlenebilir: 1) Gövde birim kesit alanına düşen verim bakımından çeşitler arasında istatistiksel olarak farklılık bulunmamıştır. 2) En iri meyvelere P.26 (21-18) (164.51 g); en küçük meyvelere King x Dancy (83.36 g) sahip olmuştur. 3) En kalın kabuklu meyveler King'ten (5.83 mm); en ince kabuklu meyveler ise King x Dancy'den (2.77 mm) elde edilmiştir. 4) Meyve başına ortalama çekirdek sayısı en fa2İa Kinnow Peshawer'da (23.79 adet); en az King x Dancy'de (5.82 adet) saptanmıştır. 5) Usare miktarı en yüksek King x Dancy'de (% 45.63); en düşük King'te (% 33.79) bulunmuştur. 6) En yüksek S.Ç.K.M. miktarları Kinnow Faysalabad, P.26 (21-16) ve Karamda (sırasıyla % 15.07, 14.67 ve 14.57); en düşük miktar ise King'te (% 11.19) saptanmıştır. 7) En yüksek S.Ç.K.M./Asit oranı Encore'da (10.56); en düşük oran ise Fortune'da (5.84) bulunmuştur.- 200 - 8) King ve Fortune'nun meyve kabuk rengi portakal; diğerlerinin ise sarı-portakal kabuk rengine sahip oldukları bulunmuştur. 9) Kabuğun meyve etine bağlılığı P.26 (21-16), P.26 (21-18), P.26 (21-17) ve Kara'da gevşek; diğer çeşitler de ise orta bağlılıkta bulunmuştur. 10) En hızlı kalem büyümesi P.26 (21-17)Jde; en zayıf büyüme Fortune'da saptanmıştır. 11) Yapılan tartılı derecelendirme sonuçlarına göre P.26 (21-16), Encore ve Kinnow Faysalabad en yüksek puanı alanlar olmuşlardır. Satsuma Mandarin Klonları İncelenen Satsuma mandarin klonları Satsuma A-30, Satsuma Sugiyama 23-6, Satsuma A-25, Satsuma A-33, Satsuma Silverhill 22-9, Satsuma A-29, Satsuma Sugiyama 23-5, Satsuma CRC, Satsuma Tuzcu-I'dir. Bunlarda saptanan sonuçlar aşağıdaki gibi sıralanabilir: 1) Gövde birim kesit alanına düşen verim en yüksek Satsuma Silverhill 22-9'da (0.787 kg/cm2); en düşük ise Satsuma A-30'da (0.199 kg/cm2) saptanmıştır. 2) En iri meyveler Satsuma Sugiyama 23-6'da (182.44 g); en küçük meyveler Satsuma Tuzcu-1'de (101.03 g) bulunmuştur. 3) Kabuk kalınlığı bakımından en yüksek değer Satsuma CRC'den (4.47 mm); en düşük değer ise Satsuma A-29*dan (3.73 mm) elde edilmiştir. 4) Meyve başına en fazla çekirdek Satsuma CRC'de (3.04 adet); en a2 çekirdek ise Satsuma Sugiyama 23-5'te (0.55 adet) saptanmıştır. 5) En yüksek usare miktarları Satsuma A-29, Satsuma Silverhill 22-9, Satsuma A-33 ve Satsuma A-25'te (sırasıyla % 45.35, 44.19, 44.05, 43.56); en düşük miktar ise Satsuma Tuzcu-1'de (% 37.78) saptanmıştır. 6) En yüksek S.Ç.K.M. miktarı Satsuma Tuzcu-1*de (% 13.47); en düşük miktar ise Satsuma A-25Jte (% 9.27) bulunmuştur. 7) En yüksek S.Ç.K.M./Asit oranı Satsuma A-30, Satsuma Sugiyama 23-6 ve Satsuma A-25'te (sırasıyla 10.38, 9.82, 9.78); en düşük oran ise Satsuma Tuzcu- 1*de (7.75) saptanmıştır. __- 201 - 8) Satsuma Sugiyama 23-5, Satsuma Sugiyama 23-6, Satsuma Tuzcu- 1, Satsuma Silverhill 22-9 ve Satsuma CRC'de meyve kabuk rengi sarı-portakal; Satsuma A-30'da ise sarı- yeşil olarak bulunmuştur. 9) Kabuğun meyve etine bağlılığı Satsuma Sugiyama 23-6, Satsuma CRC, Satsuma Sugiyama 23-5, Satsuma Tuzcu-1, Satsuma A-33 ve Satsuma Silverhill 22-9'da gevşek; Satsuma A-30, Satsuma A-25 ve Satsuma A~29Jda ise orta bağlılıkta bulunmuştur. 10) Kalem büyümesi bakımından klonlar arasında istatistiksel olarak farklılık bulunmamıştır. 11) Yapılan tartılı derecelendirme sonuçlarına göre Satsuma Silverhill 22-9 en yüksek puanı almıştır. Yerli Mandarin Klonları Yerli mandarin klonları Yeril 24-12, Yerli 24-13, Yerli 24-14, Yerli 24-17 ve Yerli 25-17 olup bunlardan elde edilen sonuçlar aşağıda belirtilmiştir! 1) Gövde birim kesit alanına düşen meyve verimi, kabuk kalınlığı, çekirdek sayısı, usare miktarı ve S.Ç.K.M./Asit oranı bakımından klonlar arasında istatistiksel olarak bir farklılık bulunmamıştır. 2) En iri meyveler Yerli 24-17'de (78.69 g); en küçük meyveler Yerli 24-14'te (62.51 g) saptanmıştır. 3) S.Ç.K.M. miktarı en yüksek Yerli 24-17 ve Yerli 25-17'de (sırasıyla % 11.64 ve 11.22); en düşük miktar ise Yerli 24-14'te (% 8.70) saptanmıştır. 4) Yerli 24-12, Yerli 24-17, Yerli 25-17 ve Yerli 24-13'ün meyve kabuk rengi sarı-portakal; Yerli 24-14'ün ise sarı olarak bulunmuştur. 5) Kabuğun ete bağlılığı Yerli 24-14'te çok gevşek; diğerlerinde ise gevşek olarak saptanmıştır. 6) Kalem büyümesi bakımından en güçlü büyüme Yerli 24-12 ve Yerli 24-17Jde; en zayıf büyüme ise Yerli 24-14'te bulunmuştur. 7) Tartılı derecelendirme sonuçlarına göre Yerli 24-17 en yüksek puanı almıştır. TA tOKSHHeeWrtSl l KURUM» B^LÜMANTASYON MBBKS»
Özet (Çeviri)
- 202 - 7. SUMMARY In this study, characteristics of the different mandarin (Citrus reticulata Blanco) varieties under Adana ecological conditions were investigated. For this purpose, studies were conducted at the Horticultural Department of Agricultural Faculty at Çukurova University during 1988, 1989 and 1990. 44 mandarin varieties which were grafted on sour orange (Citrus aurantium L.) were used as material. These varieties were separated in 5 groups as early season, mid season, late maturing mandarin varieties, Satsuma and Mediterranean, and their fruit yield and fruit quality parameters were investigated. Early Season Maturing Mandarin Varieties Early season maturing mandarin varieties used in this study were Honey, Fewtrell's Early, Lee, Robinson, Nova-1, Clementine SRA-81, Clementine SRA-73, Osceola, Nova-2 and Fairchild. The data obtained from these varieties can be summarized as follows: 1) The highest fruit yield per trunk cross sectional unit area were obtained from Clementine SRA-81 (0.745 kg/cm2) and Robinson (0.698 kg/cm2); the lowest yield value was obtained in Osceola (0.391 kg/cm2). 2) The largest fruits were obtained from Nova-2, Robinson and Lee (168.77, 152.74 and 151.72 g, respectively). The smallest fruits were obtained from Honey, Clementine SRA-81, Osceola, Clementine SRA-73, Fairchild, Fewtrell's Early and Nova-1 (83.55, 83.58, 95.30, 96.47, 102.04, 102.50 and 111.90 g, respectively). 3) The thickest rind was obtained from Nova-2 (3.94 mm) and the thinnest rind was obtained from Nova-1 (2.39 mm). 4) The highest number of seeds were obtained from Fairchild, Osceola and Robinson (22.99, 22.23 and 21.57 seeds/fruit, respectively); the least number of seeds were obtained from Fewtrell's Early, Clementine SRA-81 and Nova-1 (11.97, 12.16 and 12.32 seeds/fruit, respectively).- 203 5) The highest juice contents were obtained from Lee (50.60 %) and FewtrelPs Early (50.30 %); the least juice content was obtained from Clementine SRA-73 (41.14 %). 6) The highest total soluble solids content was found in Fairchild (14.23 %) and the lowest value was found in Lee (9.83 %). 7) The highest value of soluble solids content/acidity ratio were obtained from Honey and Fewtrell's Early (14.32 and 13.60, respectively); the lowest values were obtained from Fairchild (8.73) and Clementine SRA-73 (8.81). 8) Fruit rind colour was dark orange in Osceola, Nova-1 and Clementine SRA-81 and yellow in Honey. 9) The rind of Clementine SRA-73, SRA-81, Lee and Osceola were found loosely adherent to the pulp; the rind of Robinson and Fairchild were found tightly adherent to the pulp. 10) There were statistically significant differences in growth of scion diameters of the early maturing mandarin varieties. 11) According to the results of Weighted Means, Clementine SRA-81, Fewtrell's Early and Robinson gave the highest values. Mid Season Maturing Mandarin Fremont, Ponkan, Batangas, Clementine x S. Rubyblood, Wilking, Ağma II, Frost Dancy, Minneola tangelo, Ağma I and Murcott were the mandarin varieties which mature in the mid season. The results obtained from these varieties can be summerized as follows: 1) The highest fruit yield per trunk cross sectional unit area were obtained from Minneola tangelo, Wilking and Ağma 1 (0.846, 0.782, 0.776 kg/cm2, respectively); the lowest yield value was obtained in Batangas (0.050 kg/cm2). 2) The largest fruits were obtained from Minneola tangelo (198.35 g); the smallest fruits were obtained from other varieties. 3) Rind thickness was found to be the highest in Minneola tangelo (4.53 mm) and lowest in Fremont (2.20 mm).- 204 - 4) The highest number of seeds were obtained from Murcott (18.71 seeds/fruit); the least number of seeds were obtained from Minneola tangelo and Ponkan (4.78 and 5.15 seeds/fruit, respectively). 5) Juice content was found highest in Fremont (54.17 %) and lowest in Ponkan (27.11%). 6) The highest total soluble solids contents were found in Murcott, Ponkan and Fremont (14.06, 14.02 and 13.84 %, respectively); the lowest value was found in Batangas (11.20 %). 7) The highest value of soiible solids content/acidity ratio was obtained from Fremont (11.41), the lowest value was obtained from Minneola tangelo (5.75). 8) Fruit rind colour was found deep orange in Fremont, Minneola tangelo and Frost Dancy and yellow orange in other varieties. 9) The rinds of Frost Dancy, Ponkan and Batangas were found too loosely adherent to the pulp, the rind of Ağma II was found loosely adherent and the rinds of Fremont and Murcott were found tightly adherent to the pulp. 10) The strongest growth of scion diameters was obtained in Batangas; the weakest growth was obtained in Wilking 11) According to the results of Weighted Means, Minneola tangelo and Fremont gave the highest values. Late Season Mandarin Varieties In this study late season mandarin varieties; P.2G (21-17), King, P.26 (21-18), P.26 (21-16), Encore, Kinnow Peshawer, Kinnow Faysalabad, King x Dancy, Kara and Fortune were used. The results obtained from these varieties can be summerized as follows: 1) There wasn't statistically significant differences between the fruit yields per trunk cross sectional unit area of the varieties. 2) The largest fruits were obtained from P.26 (21-18) (164.51 g) and the smallest fruits were obtained from King x Dancy (83.36 g).- 205 - 3) The thickest rind was found in King (5.83 mm) and the thinnest rind was found King x Dancy (2.77 mm). 4) The highest number of seeds were obtained from Kinnow Peshawer (23.79 seeds/fruit); the least number of seeds were obtained from King x Dancy (5.82 seeds/number). 5) Juice content was found highest in King x Dancy (45.63 X) and lowest in King (33.79 %). 6) The highest total soluble solids contents were found in Kinnow Faysalabad, P.26 (21-16) and Kara (15.07, 14.67 and 14.57 %, respectively), whereas the lowest value was found in King (11.19 %). 7) The highest value of soluble solids concent/acidity ratio was found in Encore (10.56) and the lowest ratio in Fortune (5.84). 8) It was found that King and Fortune had orange rind colour while the others had yellow orange rind colour. 9) Rind adherence to the pulp was found loosely in P.26 (21-16), P. 26 (21-18), P.26 (21-7) and was found medium in other varieties. 10) The strongest growth of scion diameters was obtained in P.26 (21-17); the weakest growth was obtained in Fortune. 11) According to the results of Weighted Means, P.26 (2 1-16), Encore and Kinnow Faysalabad gave the highest values. Satsuma Mandarin Clons Studied Satsuma clons as follows; Satsuma Â-30, Satsuma Sugiyama 23-6, Satsuma A-25, Satsuma A-33, Satsuma Silverhill 22-9, Satsuma A-29, Satsuma Sugiyama 23-5, Satsuma CRC, Satsuma Tuzcu- 1. The results obtained from these varieties are as follows: 1) The highest fruit yield per trunk cross sectional unit area was obtained from Satsuma Silverhill 22-9 (0.787 kg/cm2); the lowest yield values were obtained from Satsuma A-30 (0.199 kg/cm2).- 206 - 2) The largest fruits were found in Satsuma Sugiyama 23-6 (182.44 g); whereas the smallest fruits were found in Satsuma Tuzcu-1 (101.03 g). 3) The thickest rind was obtained from Satsuma CRC (4.47 mm); the thinnest rind was obtained from Satsuma A-29 (3.73 mm). 4) The highest number of seeds were found in Satsuma CRC (3.04 seeds/fruit); the least number of seeds were obtained in Satsuma Sugiyama 23-5 (0.55 seeds/fruit). 5) The highest juice contents were obtained from Satsuma A-29, Satsuma Silverhill 22-9, Satsuma A-33 and Satsuma A-25 (45.35, 44.19, 44.05, 43.56 %, respectively); the lowest juice content was obtained Satsuma Tuzcu-1 (37.78 %). 6) The highest total soluble solids content was found in Satsuma Tuzcu-1 (13.47 %); the lowest value was found in Satsuma A-25 (9.27 %). 7) The highest value total soluble solids content/acidity ratio were obtained from Satsuma A-30, Satsuma Sugiyama 23-6 and Satsuma A-25 (10.38, 9.82 and 9.78, respectively); the lowest ratio was obtained from Satsuma Tuzcu-1 (7.75). 8) Fruit rind colour were found yellow orange in Satsuma Sugiyama 23-5, Satsuma Silverhill 22-9 and Satsuma CRC. It was found yellow green in Satsuma A-30. 9) Rind adherence to the pulp was found loosely in Satsuma Sugiyama 23-6, Satsuma CRC, Satsuma Sugiyama 23-5, Satsuma Tuzcu-1, Satsuma A-33 and Satsuma Silverhill 22-9. It was found medium adherent in Satsuma A-30, Satsuma A-25 and Satsuma A-29. 10) There wasn't statistically significant differences in growth of scion diameters of all varieties. 11) According to the results of Weighted Means, Satsuma Silverhill 22-9 gave the highest values.- 207 - Mediterranean Mandarin Ctons Mediterranean 24-12, 24-13, 24-14, 24-17 and 25-17 are this group. The results obtained from these varieties are as follows: 1) There weren't statistically significant differences between the fruit yield per trunk croos sectional unit area, the rind thickness, number of seeds, the juice contents, and soluble solids content/aciditiy ratio of the clons. 2) The largest fruits were obtained from Mediterranean 24-17 (78.69 g) and the smallest fruits were obtained from Mediterranean 24-14 (62.51 g). 3) The highest total soluble solids contents were obtained from Mediterranean 24-17 and Mediterranean 25-17 (11.64, 11.22 %, respectively); the lowest value was obtained from Mediterranean 24-14 (8.70 %). 4) Fruit rind colour were found yellow orange in Mediterranean 24-12, Mediterranean 24-17, Mediterranean 25-17 and Mediterranean 24-13. The rind colour was found yellow in Mediterranean 24-14. 5) Rind adherence to the pulp was found very loosely in Mediterranean 24-14 and it was found loosley in all the other varieties. 6) The strongest growth of scion diameters were found in Mediterranean 24-12 and Mediterranean 24-17; the weakest growth was found in Mediterranean 24-14. 7) According to the results of Weighted Means, Mediterranean 24-17 gave the highest values.