Diyabet süresi ve HBA1C düzeyinin kornea endotel morfolojisi üzerine etkisi
The effects of diabet duartion and HBA1C levels on corneal endotheli̇al morphology
  1. Tez No: 497024
  2. Yazar: SALİH ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PELİN YILMAZBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: NPDR ve PDR si olan DM hastalarında kornea endotel hücre sayısını sağlıklı bireyler ile karşılaştırılmalı olarak incelemek. Gereç ve Yöntem: Prospektif klinik çalışmamıza, Ocak 2016 – Ocak 2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran, DM'li toplam 45 hastanın 90 gözü ve sağlıklı 45 bireyin 90 gözü olmak üzere toplam 180 göz çalışmaya dahil edildi. DM'li hastaların gözleri proliferatif olmayan diyabetik retinopatisi (NPDR) ve proliferatif diyabetik retinopatisi (PDR) olanlar şeklinde iki gruba ayrıldı. Bu iki gruptaki gözler kendi aralarında HbA1c düzeyine ve DM süresine göre kornea endoteli hücre yoğunluğu (CD), varyasyon katsayısı (CV), standart deviasyon ve hekzagonalite açısından karşılaştırıldı. NPDR ve PDR olan gruplar ayrıca kontrol grubu ile aynı değişkenler açısından karşılaştırıldı. Bulgular: DM tanılı hastalar ile kontrol grubu arasında ECD, CV, SD ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi. Ancak 6A(hegzagonalite) ve CCT ölçümlerinde istatistiksel anlamlı fark bulunmadı. DM tanılı hastaların HbA1c düzeyleri ve DM süreleri ile ECD değerleri arasında negatif yönde, SD değerleri ile pozitif yönde korelasyon saptandı. Ancak bu korelasyon istatistiksel olarak anlamlı değildi. PDR hastalarında NPDR hastalarına göre istatistiksel olarak anlamlı ECD değerlerinde azalma ve SD değerlerinde artma fark saptanırken CV, 6A, CCT değerlerinde istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: Retinopatisi olan DM hastalarında kornea endotel sayısı sağlıklı bireylere göre düşüktür. Retinopati şiddeti ile kornea endotel hücre yoğunluğu arasında bir korelasyon mevcuttur. Retinopatili DM hastalarında ise kornea endotel hücre sayısı, NPDR grubuna göre PDR grubunda belirgin şekilde düşük olduğu saptanmıştır. Diyabet, gözde sadece vasküler dokuları değil avasküler korneayı da olumsuz etkilemektedir
Özet (Çeviri)
Objective: The aims of this study are to investigate the effects of the HbA1c level and the duration of DM in the DM patients to the corneal endothelium morphology and to compare corneal endothelial cell counts with healthy individuals and DM patients with NPDR and PDR. Material and Methods: A total of 180 eyes, 90 of them belonging to 45 DM patients and the other 90 of them belonging to 45 healthy individuals, who applied to the Health Sciences University Ulucanlar Eye Training and Research Hospital between January 2016 and January 2017 were included in this clinic prospective study. Patients with DM were divided into two groups as those with non-proliferative diabetic retinopathy (NPDR) and those with proliferative diabetic retinopathy (PDR). The eyes in these two groups were compared in terms of HbA1c level, DM duration, corneal endothelial cell density (CD), coefficient of variation (CV), standard deviation and hexagonality. The groups were also compared with the control group in terms of the same variables. Results: A statistically significant difference was found in the ECD, CV and SD measurements between the DM patients and the control group. However, there was no statistically significant difference between 6A (Hexagonality) and CCT measurements. Significant negative correlations were found in the DM patients between HbA1c levels and ECD values of patients and DM duration and ECD values of patients and significant positive correlations were found between HbA1c levels and SD values of patients and DM duration and SD values of patients. There was a statistically significant difference between DM patients with the diagnosis of NPDR and PDR in the ECD and SD values. But there wasn't any statistically significant difference between CV, 6A and CCT values. Conclusion: The number of corneal endothelium in DM patients with retinopathy is lower than in healthy individuals. There is a correlation between retinopathy severity and corneal endothelial cell density. In DM patients with retinopathy, corneal endothelial cell count was significantly lower in the PDR group than in the NPDR group. Diabetes affects negatively not only vascular tissues but also avascular cornea.