Ters omuz protezi uygulanan hastaların kısa dönem takip sonuçları
Short term follow-up results of reverse shoulder arthroplasty
  1. Tez No: 497029
  2. Yazar: NURADDIN ABDULLAEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM BABACAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ters omuz protezi, rotator manşet artropatisi tedavisinde ağrıda azalma ve fonksiyonları düzeltme amacıyla kullanıma girmiş olsa da endikasyonları giderek artmış ve bugün omuz probleminde alternatif tedavi olarak görülmeye başlanmıştır. Kemik tümörlerinin cerrahi ve rekonstruktif yaklaşımlarındaki gelişmeler sonucunda; ekstremite koruyucu ve fonksiyonlarının devamlılığını sağlayıcı omuz protezlerinin implantasyonu memnuniyet vericidir. Normal insan omuz anatomisine en yakın şekilde geliştirilip; uygulanan tümör protezlerinde omuz ekleminin oluşturulması ve fonksiyonlarının devamlılığı için omuz çevresi kaslarının farklı yöntemler aracılığıyla rekonstruksiyonu sağlanmıştır. Özellikle yaşlı hastalarda böyle büyük cerrahi müdahale sonrasında omuz fonksiyonlarında kısıtlılık söz konusu olmaktadır. Bazı hastalarda omuz bölgesinde güç kaybı ve neticesinde patolojik taraftaki kolun omuz seviyesinden yukarı kaldırılamamasıyla birlikte ayrıca günlük yaşamlarında da kısıtlılıklar olmuştur. Bizim araştırmamızda, hastaların aktif öne fleksiyon ortalama 95,7° (20-175) ve abduksiyon 101°(20-170) olarak tespit edilmiştir. Ortalama 46,3ay (14–77) takip sonucunda 19 hastadan 13'üne humeral komponentte aseptik gevşemeye bağlı revizyon uygulanmıştır. Özellikle proksimal humerus tümörlerinin rezeksiyonlarını takiben tümör protezlerinin implanstasyonlarıyla artrodez veya amputasyon gibi diğer tedavi seçeneklerine göre iyi bir imkan sağlandığı tespit edilmiştir. Hastalarımızın hiç birinde dirsek, önkol ve el fonksiyonlarında bir sıkıntı gelişmemiştir ve hastaların bu eklemleri rahat kullanabildiği görülmüştür. Henüz uzun dönem takipleri olan çalışma sayısının yeterli olmadığı ve uzun dönemde revizyon ameliyatı ile ilgili kanıta dayalı yeterli bilgi olmaması göz önüne alındığında; yaşlı (>65) hastalarda tercih edilmesi gerekliliği ve 8-10yıllık takiplerde fonkisyonel ve radyolojik bozulmaların oluşabileceği bilinmelidir. Yüksek komplikasyon oranına rağmen baş üstü aktiviteyi tekrar sağlayabilecek son basamak tedavi ters omuz protezidir.
Özet (Çeviri)
Reverse shoulder arthroplasty has been widely used for pain relief and improved functional outcome in rotator cuff arthropathies and because of its functional improvements it is now an alternative surgery for shoulder arthropathies.Bone tumors' surgical reconstruction has been found satisfactory for limb sparing and functional continuity. Implants are designed according to shoulder anatomy and resected muscle groups in surgical exposure or resection of tumor treated with different methods of reconstruction.Especially in elderly patients, after such a surgery shoulder functional outcomes are extremely limited. Some patients experience loss of strength and range of motion especially in over head movements, thus their daily life activities are limited.In our study, our patients' mean forward flexion is 95,7° (20-175) and mean abduction is 101°(20-170).As a result of mean follow up of 46,3months (14–77) 13 out of 19 patients required revision surgery due to aseptic loosening.Also has been shown that tumor resection prosthesis's functional outcome is more satisfactory other than arthrodesis or amputation. None of our patients has experienced limitation in their elbow, forearm and hand functions and can use their limb efficiently.Due to lack of studies and evidence based knowledge about long-term results of reverse shoulder arthroplasty, our study shows the high risk of aspectic loosening and revision surgery. In light of this knowledge, this surgery should be reserved for elderly (>65) patients and after 8-10 years of follow-up functional and radiological changes may occur.Eventhough reverse shoulder arthroplasty has a high risk of complications, its functional improvements and enability of over head activities make it the last step of surgical treatment in these patients.