Larenks kanserlerinde tümör marker olarak hyaluronik asit ve hyaluronidaz-1 düzeylerinin araştırılması
The investigation of hyaluronic acid and hyaluronidase-1 levels as tumor marker in larynx cancers
  1. Tez No: 497028
  2. Yazar: HAKKI CANER İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR MURAT YENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, son yıllardaki tüm gelişmelere rağmen 5 yıllık sağ kalım oranları azalan nadir hastalıklardan biri olan larenks kanserlerinde, birçok malignitede seviyeleri artan Hyaluronidaz-1 ve hyaluronik asit düzeylerinin araştırılması ve hastalık özellikleri ile olan ilişkilerinin ortaya konmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 2016-2017 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda larenks skuamöz hücreli karsinomu nedeniyle açık cerrahi yöntemle total ve parsiyel larenjektomi yapılan 50 hasta üzerinde prospektif olarak yapılmıştır. Hastaların normal doku ve tümör doku örneklerinde gerçek zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu ile Hyaluronidaz-1 (HYAL-1) ekspresyonu; ELİSA yöntemiyle ise tükürük Hyaluronik asit (HA) değerleri ölçülmüştür. Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi Tarafından Desteklenmiştir. Proje numarası: 21592, proje kodu TTU-2016-21592'dir. Bulgular: Hastaların yaşları 34 ile 84 arasında değişmekte olup ortalama 60,56±9,67'dir. Hastaların 47'si (%94) erkek; 3'ü (%6) kadındır. 50 hasta incelendiğinde 2˄∆∆CT değeri tümör hücrelerinde 2,5 normal dokularda ise 1,0 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the levels of Hyaluronidase-1 and hyaluronic acid in laryngeal cancers, in which 5-year survival rates decrease despite all the developments in recent years, and their relationship with disease characteristics. Material and Method: This study was carried out prospectively on 50 patients who underwent total and partial laryngectomy by open surgical method for laryngeal squamous cell carcinoma at the Ear, Nose and Throat Diseases Department of Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty between 2016-2017. Hyaluronidase-1 (HYAL-1) expression was measured by RT-PCR in normal tissue and tumor tissue samples of patients; hyaluronic acid (HA) values of saliva were measured by ELISA method. This work was supported by Scientific Research Project Coordination Unit of Istanbul University. Project number: 21592, project code TTU-2016-21592. Findings: The ages of the patients ranged from 34 to 84, with a mean of 60.56 ± 9.67. Fourty-seven (94%) of the patients were male; 3 (6%) were females. When 50 patients were examined, the mean value of 2ΔΔCT was found to be 2.5 in tumor tissue and 1.0 in normal tissue.