Ters omuz protezi uygulanan hastalarda peroperatif yumuşak doku gerginliği ve uzamasının brakial pleksus sinirleri üzerindeki etkisinin nöromonitörizasyon ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of intraoperative soft tissue tension and extremity elongation on brachial plexus nerves with neuromonitorization in patients undergoing reverse total shoulder arthroplasty
- Tez No: 937028
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Rotator manşet yırtığı artropatisinin en yaygın kullanılan tedavi yöntemi total ters omuz protezidir. Ters omuz protezi cerrahisi esnasında gelişebilecek önemli komplikasyonlardan biri sinir yaralanmasıdır. Bu çalışmanın amacı intraoperatif nöromonitörizasyon yardımıyla cerrahi esnasında risk altında olan sinirlerin ameliyatın hangi aşamasında etkilenebileceğinin incelenmesidir. Ek olarak, ters omuz protezi sebebiyle meydana gelen ekstremite uzaması ve akromiyohumeral mesafe artışının sinirler üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntemler: Tek merkezde, rotator manşet yırtığı artropatisi tanısıyla total ters omuz protezi operasyonu geçiren 20 hasta çalışmaya dahil edildi. Demografik veriler, preoperatif omuz eklem açıklığı dereceleri, fonksiyonel skorlar not edildi. Radyolojik olarak ekstremite uzunlukları ve akromiyohumeral mesafeleri ölçüldü. Bu değerler ile intraoperatif motor uyarılmış potansiyel (MEP) amplitüd düşüşleri arasındaki ilişki incelendi. İntraoperatif hangi sinirlerde ve cerrahinin hangi aşamasında MEP düşüşü olduğu not edildi. Bulgular: Değerlendirilen 20 hastada, en sık muskülokütanöz sinir ve radyal sinirde, glenoid hazırlığı esnasında etkilenim görüldü. Preoperatif sigara öyküsünün (p= 0,019) ve iç rotasyon derecesindeki fazlalığın (p=0.05) sinir etkilenimi riskini anlamlı olarak arttırdığı gösterildi. Preoperatif akromiyohumeral mesafe ile karşı taraf mesafesi arasındaki farkın 0.37cm'den az olmasının sinir etkilenimi riskini 4.2 kat azalttığı gösterildi. Çıkarımlar: Ters omuz protezi cerrahisinde preoperatif akromiyohumeral mesafe farkı, sigara kullanımı ve omuz iç rotasyon dereceleri sinir etkilenimini etkileyen faktörlerdir. Cerrahinin glenoid hazırlığı aşamasında, özellikle radyal ve muskülokütanöz sinirlerin risk altında olduğu göz önünde bulundurularak ilerlenmesi cerrahinin güvenliliğini arttıran faktörlerdendir.
Özet (Çeviri)
Objective: The most common treatment method for rotator cuff tear arthropathy is total reverse shoulder arthroplasty. One of the significant complications during this surgery is nerve injury. This study aims to investigate, with the help of intraoperative neuromonitoring, which brachial plexus nerves are at risk and at which stage of the surgery these nerves are most likely to be affected. Additionally, the effects of extremity lengthening and acromiohumeral distance (AHD) changes due to reverse shoulder arthroplasty on nerves were examined. Materials and Methods: Twenty patients diagnosed with rotator cuff tear arthropathy who underwent total reverse shoulder arthroplasty in a single center were included in the study. Demographic data, preoperative shoulder range of motion (ROM), and functional scores were recorded. Radiological measurements of extremity length and AHD were done. The relationship between these values and intraoperative motor-evoked potential (MEP) amplitude drops was analyzed. The nerves affected and the surgical stages at which MEP drops occurred were recorded. Results: In the 20 patients evaluated, the musculocutaneous and radial nerves were most frequently affected, particularly during the glenoid preparation stage. Smoking history (p=0.019) and increased preoperative internal rotation (p=0.05) significantly increased the risk of nerve involvement. A difference of less than 0.37 cm in preoperative AHD between the operated and contralateral sides reduced the risk of nerve involvement by 4.2 times. Conclusion: Preoperative AHD differences, smoking, and internal rotation degrees are critical factors influencing nerve involvement during reverse shoulder arthroplasty. Awareness of the risks to the musculocutaneous and radial nerves, particularly during the glenoid preparation stage, can improve the safety of the procedure.