Arterıa vertebralıs'in servikal vertebra cerrahisinde radyolojik ve cerrahi anatomisinin önemi
The importance of the radiological & surgical anatomy of the vertebral artery utilized in cervi̇cal spine surgery
- Tez No: 497031
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ TURAN PEŞTEMALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ARTERIA VERTEBRALIS'İN SERVİKAL VERTEBRA CERRAHİSİNDE RADYOLOJİK ve CERRAHİ ANATOMİSİNİN ÖNEMİ Amaç Servikal vertebra cerrahilerinde, a.vertebralis yaralanma komplikasyonlarını azaltmada; a.vertebralis ve kritik komşuluğundaki yapıların anatomisi önemlidir. Gereç ve Yöntemler Albert Einstein College of Medicine (AECOM) Anatomi Laboratuvarlarına ait kadavra ve kuru kemik seti kullanılmıştır. Çalışmalarda C3-C6 aralığı esas alınmıştır. 10 kadavranın 20 a.vertebralisi, komşuluğundaki anatomik yapılar, for.transversarium'a giriş seviyesi, a.subclavia'dan dallanması, komşuluk, trajesi incelendi. A.vertebralis'in transvers, anterior-posterior çapları, corpus vertebrae yüksekliği, sağ ve sol proc.uncinatus tepe noktaları arası, a.vertebralis medial kenarı orta hat mesafesi, sağ–sol m.longus colli medial kenarları arası, sağ–solda m.longus colli medial kenarı a.vertebralis medial kenarı arası uzaklıklar dijital kumpasla ölçüldü. 80 kuru kemik setinde; for.transversarium anteroposterior, transvers çapları, corpus vertebrae yüksekliği, pediculus arcus vertebrae uzunluk, genişlikleri dijital kumpasla ölçüldü. AECOM & Montefiore Medical Center'da yapılan retrospektif radyolojik çalışmada, 120 olgunun servikal BT'sinde, for.transversarium, a. vertebralis sagittal ve koronal çapları, pedikül çapları, sağ-sol proc.uncinatus apeksleri arası, corpus vertebrae yükseklikleri; PACS ile ölçülüp değerlendirildi. Ölçümler SPSS 11.5 windows programıyla istatistiksel değerlendirildi. Ortalama, standart sapma, sağ-sol karşılaştırmaları 'Paired T Test', anlamlı değerler 'Pearson Korelasyon Testi' ile değerlendirildi. Bulgular Korelasyonlar seviyelere göre sınıflandırıldı. Kadavrada a.vertebralis transvers çapı 4.72 mm ile 5.15 mm, anteroposterior çapı 4.25 mm ile 4.69 mm arasında ölçülmüştür. Diseksiyonlarda a.vertebralis'in sağda ve solda a.subclavia'dan dallanıp, C6'dan for.transversarium'a girdiği gözlendi. Proc.uncinatus ve corpus vertebrae'da osteodejeneratif değişikliklerin a.vertebralis çap ve seyrine etkileri görüldü. Radyolojik ölçümlerde a.vertebralis sagittal çapı 5.56 mm ile 6.10 mm, koronal çapı 5.14 mm ile 5.65 mm arasında ölçülmüştür. Sonuçlar Korelasyonların, servikal bölge cerrahilerinde a.vertebralis yaralanma, postoperatif komplikasyonlarını azaltmaya katkısı olacaktır. Preoperatif görüntülemede bölge anatomisi, a.vertebralis varyasyonları, komşuluğundaki yapıların osteodejeneratif değişiklikleri değerlendirilmelidir. Perioperatif mikroskobik yöntemlerden yararlanılabilir.
Özet (Çeviri)
THE IMPORTANCE OF THE RADIOLOGICAL&SURGICAL ANATOMY OF THE VERTEBRAL ARTERY UTILIZED IN CERVICAL SPINE SURGERY Purpose To minimize the complications associated with vertebral artery injury during surgery in the cervical region of the vertebral column; it is of utmost importance that the anatomy of the vertebral artery and the critically adjacent structures are related and revealed. Materials and Methods Cadaver and dry bone sets from the Albert Einstein College of Medicine (AECOM) Anatomy Laboratories were used. The work is based on the C3-C6 range. 20 a.vertebralis from 10 cadavers, anatomical structures in the region, entrance level of the transverse foramen (TF), branch from subclavian artery(SCA), neighborhood and direction measured. Transverse, anterior-posterior diameters of VA, vertebral body(VB) height, right - left uncinate processes(UP) peak points, medial border of VA to midline distance, right – left longus colli muscle(LCM) medial margins, right - left distance between the medial border of the LCM and the medial border of the VA was measured with digital calipers. Using 80 dry bone sets; TF anteroposterior, transverse diameters, VB height, pedicle length and widths were measured with digital calipers. A retrospective radiologic study was performed at AECOM & Montefiore Medical Center. In 120 cervical CT cases, TF, VA sagittal and coronal diameters, pedicle diameters, right-left UP apexes, VB heights were measured and evaluated using PACS. The measurements were statistically evaluated utilizing SPSS 11.5 for Windows. Mean, standard deviation, right-left comparisons were evaluated with 'Paired T Test', meaningful values were evaluated with 'Pearson Correlation Test'. Results Correlations were graded according to levels. The transverse diameter of cadaveric VA was measured between 4.72 mm and 5.15 mm and the anteroposterior diameter between 4.25 mm and 4.69 mm. It was observed that VA branched from SCA on the right and left of the dissections and entered at C6 TF. UP and VB showed osteodegenerative changes of VA diameter and routing. In radiological measurements, the sagittal diameter of VA was measured between 5.56 mm and 6.10 mm, and the coronal diameter between 5.14 mm and 5.65 mm. Conclusion Correlations, in surgery of the cervical area relating to VA injury, will contribute to reducing postoperative complications. Regional anatomy in preoperative imaging, VA variations, osteodegenerative changes of adjacent structures should be evaluated. Perioperative microscopic methods can be used.