Klomifen sitrat ve hmg (insan menopozal gonadotropini) ile ovulasyon indüksiyonu uygulanan sikluslarda serum kisspeptin düzeyleri
Seum kisspeptin levels i̇n the i̇nfertile patients who have got ovulation i̇nduction with clomiphene citrate (CC) and human menoposal gonadotropin (HMG)
  1. Tez No: 497032
  2. Yazar: VASFİYE EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HAKAN SEYİSOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Endocrinology and Metabolic Diseases, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Klomifen Sitrat (KS) ve İnsan Menopozal Gonadotropini (HMG) ile ovulasyon indüksiyonu yapılan infertil hastalarda serum kisspeptin düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Ovulasyon indüksiyonu kararı verilen toplam 40 infertil hasta çalışmaya alındı. Hastaların 21'ine HMG ile 19'una KS ile ovulasyon indüksiyonu başlandı. Siklusun erken foliküler, preovulatuar ve postovulatuar dönemlerinde serum kisspeptin düzeyleri bakıldı. Her grup ayrı ayrı fazlar arasındaki değişime göre kendi içlerinde ve aynı zamanda gruplar arasındaki değişime göre karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar arası karşılaştırmada siklusun erken folliküler, preovulatuar ve postovulatuar dönemlerinde serum kisspeptin düzeyleri her iki grupta istatistiksel olarak farklı saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Purpose of this study is comparison of seum kisspeptin levels in the infertile patients who have got ovulation induction with clomiphene citrate (CC) and human menoposal gonadotropin (HMG). Methods and materials: Total amount of 40 patients have taken into the study. Ovulation induction started in 21 patients with HMG and in 19 patients with CC. Two groups compared with using serum kisspeptin levels at follicular, preovulatory and post ovulatory periods in menstrual cyclus. Findings: When we compare in between groups, there was no statistical difference in serum kisspeptin levels of both groups at early follicular, preovulatory and postovulatory periods.(p>0.05) but when it comes to intra-group comparison there was a difference in serum kisspeptin levels of CC group as well as HMG group at preovulatory and postovulatory periods.