Multinoduler guatr nedeniyle total tiroidektomi yapılan ve larengeal sinir görülerek korunan hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası ses parametrelerinin analizi
Preoperative and postoperative voice evaluation in the patients who undergone total thyroidectomy with laryngeal nerve preservation during operation because of multinodular goitre
  1. Tez No: 497033
  2. Yazar: JALAL GULIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP MEHMET ADA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Multinoduler Guatr(MNG) nedeniyle total tiroidektomi uygulanan, RLS ve SLS görülerek korunan hastalarda geç dönemde akustik ses parametrelerinin nasıl etkilendiğini saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmamıza Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz polikliniğine MNG nedeniyle 2013 -2017 yılları arasında başvuran ve total tiroidektomi uygulandıktan sonra herhangi bir komplikasyon gelişmeyen 27 kadın ve 7 erkek olmak üzere 34 hasta dahil edilmiştir. İntraoperatif olarak RLS (Reküren Laringeal Sinir) ve SLS (Superior Laringeal Sinir) bilateral olarak bulunmuş ve sinir monitörü ile identifikasyonu yapılarak korunmuştur. Bu çalışmada amacımız MNG nedeniyle total tiroidektomi yapılan, ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 1 ayda videolaringoskopik muayenesi normal olan hastalarda MDVP yapılarak akustik ses analizi parametreleri değerlendirilmişitir. Akustik özelliklerden“Soft Phonation Index”, Peak to Peak Amplitude“, ”Noise to Harmonic Ratio“, ”Average Pitch Period“, ”Jitter“, ”Shimmer“, ”Fundamental Frekans (F0) her hasta için kaydelmiş ve preoperatif değerler postoperatif değerlerle karşılaştırılmıştır. Bulgular: Planlanmış olan çalışma, 27 kadın hasta (%79,4) ve 7 erkek hasta (%20,6) olmak üzere toplamda 34 kişilik çalışma grubundan oluşmaktadır. Çalışmaya dâhil edilen hastaların yaş ortalaması 41,02 ± 9,88'dir. Analiz sonucuna göre, larengeal sinir görülerek korunan total tiroidektomi yapılan hastaların“Soft Phonation Index”, Peak to Peak Amplitude“, ”Noise to Harmonic Ratio“, ”Average Pitch Period“, ”Jitter“, ”Shimmer“, ”Fundamental Frekans (F0)" değelerinde ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Sonuç: Çalışmamızın sonucunda demografik faktörlerden bağımsız olarak SLS ve RLS korunarak yapılan total tiroidektomi sonrası geç dönemde akustik ses parametrelerinde değişiklik olmadığı gösterilmiştir
Özet (Çeviri)
Background: The aim of this study was to evaluate how late phase acoustic rhythm parameters of voice were affected in patients who went under total thyroidectomy for multinodular goiter while RLN and SLN were identified and preserved. Material&Method: 34 patients, 27 female and 7 male, whom were diagnosed with multinodular goiter and treated with total thyroidectomy in Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty's Ear Nose Throat Department between 2013-2017 were included in this study. No postoperative complications were observed. Recurrent laryngeal nerve (RLN) and superior laryngeal nerve (SLN) were bilaterally identified, confirmed by nerve monitor and preserved. Voice quality of these patients whose videolaryngoscopic examinations were normal, were evaluated with MDVP at preoperative period and 1 month after surgery. Acoustic voice parameters were compared. Results: 24 female (79,4%) and 7 male (20,6%) patients were included in this study. Mean age of the patiens was 41,02 ± 9,88. Patients went under total thyroidectomy for multinodular goiter, RLN and SLN were identified and preserved.“Soft Phonation Index”,“Peak to Peak Amplitude”,“Noise to Harmonic Ratio”,“Jitter”,“Shimmer”,“Fundemental Frequency F0”parameters were evaluated. There was no significant differance between preoperative values and values of 1 month after surgery. Conclusion: There was no significant change in acoustic parameters of voice, independent from demographics, in late phase after total thyroidectomy with preservation of SLN and RLN.