Lenfödem yaşam etki ölçeğinin Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Reliability and validity of Turkish version of lymphedema life impact scale
- Tez No: 497039
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞANSIN TÜZÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Lymphedema Life Impact Scale (Lenfödem Yaşam Etki Ölçeği) lenfödemli kişilerde yaşam kalitesini değerlendiren, hastalığa spesifik bir değerlendirme anketidir. Bu çalışmanın amacı Lenfödem Yaşam Etki Ölçeği'nin Türkçe adaptasyonun geçerlilik ve güvenilirliğini araştırmak ve ülkemizde lenfödem ile ilgili çalışmalarda kullanılabilmesini sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 106 hasta dahil edildi. Ölçeğin güvenilirliği iç tutarlılık (Cronbach alfa katsayısı) ve test-tekrar test metoduyla değerlendirildi. Test-tekrar test güvenilirliğinin belirlenmesi amacıyla anketin Türkçe versiyonu hastalardan 28'ine ilk değerlendirmeden 2 hafta sonra tekrar uygulandı. Ölçeğin geçerliliği SF-12, EORTC QLQ-C30, DASH ve LEFS anketleri ile olan korelasyonuna göre değerlendirildi. Bulgular: İç tutarlılık ölçümünde tüm alt grupların Cronbach alfa katsayısı 0,771-0,865 arasında değişmekte olup, tüm anket için 0,916 olarak hesaplandı. Test-tekrar test güvenilirliğinde ölçeğin toplam skoru için sınıf içi korelasyon katsayısı 0,989 olarak hesaplandı. Geçerlilik analizinde üst ekstremite lenfödem hastalarında ölçeğin toplam skoru ve tüm alt grupları PCS-12, MCS-12, DASH ve EORTC QLQ –C30 ile anlamlı korelasyon gösterdi. Alt ekstremite lenfödem hastalarında ölçeğin toplam skoru ve tüm alt grupları ile PCS-12, MCS-12 arasında anlamlı korelasyon saptandı. Ölçeğin toplam skoru, fiziksel ve fonksiyonel alt grupları LEFS ile anlamlı korelasyon gösterdi. Alt ekstremite lenfödem hastalarında ölçeğin EORTC QLQ-C30 ile ilişkisi değerlendirildiğinde sadece ölçeğin fonksiyonel alt grubuyla EORT QLQ-C30'un fonksiyonel bileşeni arasında anlamlı ilişki saptandı. Sonuç: Bu çalışma Lenfödem Yaşam Etki Ölçeği'nin türkçe versiyonunun lenfödemli hastaların yaşam kalitesini değerlendirmede geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Lymphedema Life Impact Scale is a condition spesific quality life questionnaire that evaluates quality of life for people with lymphedema. The aim of this study is to investigate the validity and reliability of the Turkish adaptation of Lymphedema Life Impact Scale and to enable the usage of it in our country with the lymphedema related studies. Material and Method: 106 patients were included in the research. Reliability of the scale was assessed by internal consistency and test-retest method. To show test-retest reliability, 28 of the patients were tested again two weeks later. Validity of the scale was examined by correlating SF-12, EORTC QLQ-C30, DASH ve LEFS. Results: For internal consistency, Cronbach alpha coefficients calculated as 0,916 for the total score. In test-retest reliabilty, the intraclass correlation coefficient calculated as 0,989. In the validity analysis, the scale showed a significant correlation with PCS-12, MCS-12, DASH and EORTC QLQ-C30 in the patients with upper limb lymphedema. A significant correlation was found between the scale and PCS-12, MCS-12 in the patients with lower limb lymphedema. The total score of the scale and the physical and functional subgroups were significantly correlated with LEFS. A significant correlation was found only between the functional subgroup of the scale and the functional component of EORT QLQ-C30. Conclusion: This study shows that the Turkish version of the Lymphedema Life Impact Scale is a valid and reliable scale to assess the quality of life of patients with lymphedema.