İstanbul 112 çalışanlarında sürekli öfke ölçeği ve öfke ifade tarzı ölçeği kullanılarak öfke düzeyi ve kontrol edilebilirliğinin hesaplanması
Measurement of anger leves and angermanagement of istanbul 112 emergency servi̇ce employeees usi̇ng state anger, trai̇t anger and anger expressi̇on scales
- Tez No: 497038
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İKİZCELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Öfke, hayatın her alanında (özel hayatımızda, iş hayatımızda, sosyal hayatımızda) hayat kalitesini, sağlığı, iş verimliliğini, insanlar arası iletişimi etkileyen duyguların başında gelir. Öfke duygusu kontrol edilmediği zaman veya içte tutulduğu zaman kişiye, iş verimine, çevresindekilere ve topluma ciddi zarar verebilir. Öfke duygusunun kontrolünde kişisel özellikler yanı sıra bireyin yaşadığı toplum, iş ortamı, kişisel gelişim önemli yer tutar. Amaç: Farklı yaşlarda, farklı görevlerde, farklı cinsiyetlerde olan 112 çalışanlarının sürekli öfke düzeyi ve öfke kontrolü düzeylerini tespit ederek, iş verimine olumsuz etkisini tespit etmek; önemli bir sağlık basamağı olan 1.basamakta çalışanların ruh sağlığı ile ilgili tespitlerde bulunmak, önlenebilir risk faktörlerini ortadan kaldırmak. Yöntem: 01.05.2017-01.06.2017 tarihleri arasında İstanbul ili 112 acil servis çalışanlarından Beyoğlu, Şişli, Fatih, Avcılar, Beylikdüzü, Kağıthane, Sarıyer, Bakırköy, Bahçelievler bölgelerinde Acil Yardım İstasyonunda(AYİ) sağlık çalışanı olan 102 kişiye sürekli öfke ölçeği ve öfke ifade tarzı ölçeği anketi prospektif olarak uygulandı. İstatistiksel analizler için NCSS (NumberCruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Sonuç: İstanbul 112 acil sağlık çalışanlarında sürekli öfke, durumluluk öfke, kontrol altına alınmış öfke, dışa vurulan öfke, içte tutulan öfke düzeyleri yaş, meslek ve cinsiyete göre anlamlı farklılık saptanmadı. Sürekli öfke ölçeği diğer meslek gruplarına göre daha yüksek bulunmuş olmakla birlikte dışa vurulan öfkenin içte tutulan öfkeden daha az olduğunu tespit ettik. 112 sağlık çalışanlarının çalışma alanındaki risk faktörlerini azaltarak, sürekli öfke puanının azaltılabileceği tespitini yaptık.
Özet (Çeviri)
Anger is one of the leading emotion in many human interractions (including private life and business life) with life quality, productivity of work. Anger can be harmful to productivity, to person or comunity when can't be managed. Anger management is releated to self-improvement, society and job enviroment. Aim: We aimed to define state anger and anger levels of 112 employees with different age, gender and assignments and identify the effects to job productivity and make a statement about an important part of first line of treatment and prevent the evitable factors lead anger. Method: 102 employees of 112 Emergency Service who work in Beyoğlu, Şişli, Fatih, Avcılar, Beylikdüzü, Kağıthane, Sarıyer, Bakırköy, Bahçelievler regions of Istanbul between 01.05.2017 – 01.06.2017.“Trait Anger and Anger Expression Scale”were used to collect the data. To evaluate the data, NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007(Kaysville, Utah, USA) was used. Results: We did not find any statistically significant difference between age, gender and assignments with anxiety and trait anger, suppressed anger and expressed anger, anxiety and anger which was kept under. State Anger Scale score is higher than other occupational groups expressed anger was lower than anger which was kept under. We establish the fact that lowering the risk farctors with 112 Emergency Service employees can be resulted with low state anger scores.