Van yöresindeki Akkaraman koyunlarında bakır, seruloplazmin ve albumin miktarlarının tesbiti
- Tez No: 49704
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATMAGÜL YUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
1.0Z Bu çalışmada Van ili Gevaş ilçesi Dönemeç köyifnde bakır değerleri normal sınırlar içinde bulunan Akkaraman koyunlarımla bakımı taşınmasında ve depolamasında rol oynayan seruloplaznıin ve albumin düzeylerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Koyunlardan alınan kan Örnekleri santrifüj edilerek serumları çıkarıldı. Koyun kan serum örneklerinde Boehringer Manlıeim firmasına ait hazır kil ile bakır, Spektrofoiometrik olarak Seıuloplazmin ve Teknicau RAXT marka otoanalizör ile albumin miktarları tayin edildi. Yaptığımız çalışmalar sonucunda bakır değerleri 120 ± 8.5 ııg/dl ; Seruloplaznıin değerleri 17.Ü 1 ± 0.64 mg/ di ve Albumin değerleri ise 3.0 ± 0. 1 1 g/dl olarak saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Bakır, Seruloplaznıin, Albumin, Koyun
Özet (Çeviri)
2.ABSTRACT In this study, it is purposed to measure the concentrations of ceruloplasmin and albumin, play on important role carrying and storing copper in the body. In the blood serum samples obtained from the Akkaraman sheep grown in Dönemeç village, Gevaş, Van. Blood samples were centrifuged to obtain blood serums. Copper was measured by using a special kit (Boehringer Mannheim), ceruloplasmin was measured by spectrophotometer and albumin was measured by an autoanalyser (Technican RAXT). It was found that, the copper concentration was 120 ± 8.5 ug/dl, the ceruloplasmin concentration was 17.0 1 ± 0.64 mg/ dl and The albumin concentration was 3.0 ± 0. 1 1 g/dl. Key Words : Copper, Ceruloplasmin, Albumin, Sheep