Meme kanserli hastalarda preoperatif yapılan 18-FDG pozitron emisyon tomografisinin ameliyat tekniği seçimi ve postoperatif tedavi üzerine etkileri
Preoperative 18-FDG pozitron emission tomography in breast cancer effects on operating technique selection and postoperative treatment
- Tez No: 497041
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL GAZİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, meme kanserli hastalarda ameliyat öncesi yapılacak olan pozitron emisyon tomografisi/bilgisayarlı tomografi (PET/BT) taramasının, ameliyatın tipini değiştirip değiştirmediğini görmek, neoadjuvan kemoterapi gereksinimini değerlendirmektir. Bununla beraber, hastaların demografik verilerine ve tümörün özelliklerine göre uzak organ metastazının dağılımını incelemektir. Gereç ve yöntem: Çalışmamız retrospektif bir araştırma olup, 2010-2015 yılları arasında meme kanseri tanısı ile ameliyat olmuş ve ameliyat öncesi çekilmiş PET/BT'si olan 101 hasta ile yapılmıştır. Bulgular: Hastaların 29'nun (%29) 50-60 yaş aralığında olduğu, tümörün 33 hastada (%33) en sık üst dış kadrana yerleştiği görüldü. Tümör boyutları 1-2 cm arasında olan 37 (%37), 2-3 cm arasında olan 33 (%33) hasta olduğu görüldü. Hastaların %91'inin evre I ve II (erken evre meme kanseri) olduğu saptandı. Tümör tipinin %67 oranında invaziv duktal karsinom olduğu görüldü. Tümör grade'i 2 olan 54 (%53) hasta ve grade'i 3 olan 42 (%42) hasta saptandı. Yapılan istatistiksel analizlerde bakılan parametreler ile uzak organ metastaz varlığı arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. Sonuç: PET/BT, meme kanseri tanısı almış olgularda özellikle uzak organ metastaz taraması yapmak için elimizdeki en hızlı ve güvenilir görüntüleme tekniklerinden biridir. Fakat yüksek radyasyon dozu, maliyeti ve yüksek yalancı pozitifliği oranı nedeniyle dikkatli seçilmesi gereken bir yöntemdir. Özellikle erken evre meme kanserli hastalarda (Evre I ve II) iyi bir anamnez ve tüm vücudun dikkatli fizik muayenesi sonrasında deneyimli radyolog ve patolog ile yapılacak ameliyat öncesi değerlendirmede doğrudan ameliyat kararı verilebilir. Bununla beraber, ek şikayeti olan (kemik eklem ağrısı, solunum zorluğu, hemoptizi, karın ağrısı gibi...) olgularda ameliyat öncesi görüntüleme tekniklerine PET/BT'de eklenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Aim of the study is to evaluate the impact of pre-operative Positron Emission Tomography / Computerized Tomography (PET/CT) on the surgical strategy and the necessity of adding neo-adjutant chemotherapy for the treatment of patients suffering from breast cancer. This study also intends to classify the patients with distant organ metastasis according to their demographic data and tumor characteristics. Material and Method: Our study included 101 patients who had been diagnosed with breast cancer, evaluated with PET/CT scan pre-operatively and who underwent breast surgery between 2010 - 2015. Results: Twenty nine of our patients were between the age of 50-60 (29%), 33% of the tumors were located at the superior lateral quadrant, 37 (%37) patients had a tumor size of 1-2 cm and 33 (%33) patients had a tumor size of 2-3. Ninety one percent of our patients had their diagnoses while they were at stage I & II (early stage breast cancer). Sixty seven percent of the tumors were invasive ductal carcinoma. Fifty four patients had a tumor grade of 2 and 42 (%42) patients had a tumor grade of 3. Our statistical analysis showed that there were no significant relationship between studied parameters and the presence of distant metastasis. Conclusion: PET/CT is one of the fastest and safest screening methods for evaluating the presence of distant metastasis for the breast cancer patients. However, it must be used carefully due to high levels of radiation, costs and high false-positive results. With the help of a detailed anamnesis, prompt physical examination and a pre-operative evaluation carried out by an experienced radiologist and pathologist can lead to primary surgery decision for patients who have early stage breast cancer (Stage I and II). On the other hand, patients who have additional complaints and symptoms (such as extremities-bone-joint pains, dyspnea, hematochezia, hemoptysis, abdominal pain, etc) can be assessed with additional imaging together with PET/CT scan.