Preoperatif sentinel lenf nodu görüntüleme yapılacak meme kanserli hastalarda planar görüntüleme ve üç boyutlu görüntüleme sağlayan SPECT/BT ile lenf nodu lokalizasyonlarının haritalandırılması
The mapping of the lymph nodes localizations bye planar and 3 dimensional SPECT/CT imaging in breast cancer patient preoperative sentinel lymph node imaging.
  1. Tez No: 272968
  2. Yazar: DİLEK KOCABIÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURATHAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Meme kanserinde lenf nodu durumu, hastalığın evrelemesinde, uygun tedavi ve sonucu belirlemede en önemli faktördür. Her tümörün tüm sentinel lenf nodlarını (SLN) doğru olarak tanımlamak büyük önem taşımaktadır. Sentinel lenf nodu biopsisi klinik olarak okült mikrometastazların saptanmasını sağladığından nodal evreleme için uygulanan en doğru prosedürdür. Radyokolloidlerle yapılan lenfatik haritalama ve sentinel lenf nodu görüntüleme meme kanserli hastaların lenfatik değerlendirmesinde yerleşmiş bir tekniktir. Çalışmamızın amacı preoperatif sentinel lenf nodu görüntüleme yapılacak meme kanserli hastalarda, planar görüntüleme ile üç boyutlu görüntüleme sağlayan single photon emission computed tomography/bilgisayarlı tomografi (SPECT/BT) cihazı ile sentinel lenf nodu lokalizasyonlarının haritalandırılması ve bu iki tekniğin karşılaştırılmasıdır.Erken evre meme kanserli 41 kadın hastaya preoperatif sentinel lenf nodu ve lenfatik haritalama çalışması yapıldı. 500 µCi 99mTeknesyum-renyum kolloid (Nanocis, İBA), tümörün olduğu kadrana periareoler intradermal olarak uygulandı. Hemen sonrasında düşük enerji yüksek rezolüsyon kolimatör takılı çift detektörlü Siemens Symbia True Point SPECT/BT cihazı ile kinetik-statik (128x128 matriks, her biri 10 sn olacak şekilde 60 görüntü - 256x256 matriks, 2'şer dakikalık anterior-posterior ve sağ-sol lateral ) ve SPECT/BT (17 mAs, 130 keV; 128x128 matriks, her biri 30 sn olmak üzere 64 görüntü) görüntüleri alındı. Planar, SPECT ve füzyon görüntüleri transaksiyel, koronal ve sagital kesitlerde ayrı ayrı görsel olarak değerlendirildi. Kinetik görüntülerde aksillada izlenen ilk lenf nodu ile planar ve SPECT/BT görüntülerinde saptanan diğer lenf nodları kaydedildi. Dinamik, statik ve SPECT/BT çalışmalarında lenf nodları aksiller ve ekstraaksiller olarak sınıflandırıldı. SPECT/BT çalışmasında aksiller lenf nodları seviye 1 (pektoralis minor kası laterali), seviye 2 (pektoralis minor kası posterioru) ve seviye 3 (pektoralis minor kası mediali) olarak ayrıca kaydedildi. Anterior, lateral ve SPECT/BT'de saptanan lenf nodları Mann-Whitney U testi ile karşılaştırıldı ve değerler ortanca (minimum-maksimum) olarak gösterildi.
Özet (Çeviri)
Lymph node status is the most significant factor in staging of the breast cancer and determining the appropriate treatment and results. Defining each and every sentinel lymph node (SLN) of a tumour is of great significance. Sentinel lymph node biopsy (SLNB) is the most appropriate procedure for nodal staging as it determines clinically occult metastases. Lymphatic mapping and sentinel lymph node imaging with radiocolloids is a settled technique for lymphatic evaluation of the patients with breast cancer. The purpose of our study is to map the localizations of the sentinel lymph nodes in breast cancer patients preoperatively by planar imaging and single photon emission tomography which provides 3D images and to compare these two techniques.Forty-one early stage female patients with breast cancer had undergone sentinel lymph node and lymphatic mapping. Periareolar intradermal administration of 500 µCi 99mTechnetium -rhenium colloid (Nanocis, İBA) were performed at the quadrant with the tumour. Kinetic, static (128x128 matrix 60 images each in 10 seconds,256x256 matrix,2 minutes anterior ?posterior and lef-right lateral) and SPECT/CT images (17 mAs, 130 keV; 128x128 matrix, 64 images each in 10 seconds) were obtained by a dual detector gamma camera (Siemens Symbia True Point SPECT/CT) with low energy high resolution collimator. Planar, SPECT and SPECT/CT fusion images were evaluated visually by axial, sagittal and coronal slices seperately. The first lymph node detected in axilla in kinetic images and the other lymph nodes detected by planar and SPECT/CT images were recorded. Lymph nodes were classified as axillary and extraaxillary in dynamic, static and SPECT/CT studies. In SPECT/CT study, axillary lymph nodes were recorded seperately as level 1(lateral to the pectoralis minor muscle), level 2 (posterior to the pectoralis minor muscle) and level 3 (medial to the pectoralis minor muscle). Lymph nodes detected in anterior, lateral and SPECT/CT images were compared with Mann-Whitney U test and the values were shown in medians (minimum-maximum value).