Endometrium kanseri tanısı alan hastalarda cerrahi evreleme öncesi F-18 FDG PET-BT' nin önemi
The importance of presurgical staging F-18 FDG PET-CTimaging in patients with endometrial cancer
  1. Tez No: 324169
  2. Yazar: BEHİYE ATMACA SAĞLIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE CANBAZ TOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZETAMAÇEndometrium karsinomu kadında akciğer, meme ve bağırsak kanserlerindensonra dördüncü, jinekolojik tümörler içinde de birinci sıklıkta görülen tümördür.Endometrial kanser evrelemesinde günümüzde standart kabul edilen FIGO sisteminedayanan cerrahi-patolojik evreleme erken ve geç ciddi komplikasyonlara yolaçabilmektedir. Cerrahi öncesinde endometrium kanserini ve ekstrauterin metastazlarıdoğru olarak belirleyebilecek invazif olmayan bir yöntem, tedavi planlamasında,postoperatif komplikasyonları azaltmada ve maliyeti düşürmede büyük katkılarsağlayabilir.Amacımız, endometrium kanseri tanısı alan hastalarda preoperatif dönemdeuygulanan çift zamanlı F-18 FDG PET/BT incelemesi ile cerrahi ?patolojik evrelemearasındaki uyumu ve cerrahi öncesi F-18 FDG PET/ BT' nin katkılarını araştırmaktır.İkincil olarak günümüzde preoperatif dönemde yaygın olarak kullanılan MR incelemesonuçları ile cerrahi ve PET/ BT inceleme uyumu da incelenmiştir.GEREÇ VE YÖNTEMLER:Çalışmaya Mayıs 2009-Ekim 2012 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs ÜniversitesiTıp Fakültesi, Nükleer Tıp Anabilim Dalı PET/ BT biriminde cerrahi evreleme öncesiçift zamanlı F-18 FDG PET/BT uygulanmış endometrium kanseri tanılı 34 hasta dahiledildi. Hastalara endometrial biyopsi tarihinden 1-71 gün (ortalama=28±14gün) sonraçift zamanlı PET/BT ve MR (14 hasta) incelemeleri uygulanmıştı. Görüntülemeincelemelerinden 1-35 gün (ort. 10±10 gün) sonra cerrahi evreleme yapıldı. BulgularFIGO 2009 cerrahi evreleme sistemine göre hasta bazında ve uterus, lenf nodu, uzakmetastaz değerlendirmesi olmak üzere bölge bazında semikantitatif olarak incelendi.Ayrıca miyometrial invazyon, patolojik tümör grade' i, lenfovasküler invazyon veFIGO evrelerine göre hastalar gruplandırılarak, gruplar arası SUVmaks(standartPET/BT SUV maks: SUV maks1; geçPET-BT SUV maks: SUV maks2) , Ca-125 ve retansiyon indeksi ( geçSUVmaks-erken SUVmaks / erken SUVmaks) değerlerikarşılaştırıldı.İstatistiksel analizde, standart-geç PET/BT ve MR sonuçlarının miyometrialinvazyon ve lenf nodu metastazını saptamadaki duyarlılık, özgüllük, pozitif prediktifdeğer (PPD), negatif prediktif değer (NPD) ve doğruluk değerleri hesaplandı. Bölgeselve hasta bazında patoloji sonuçları ile PET/BT ve MR semikantitatif skorları arasındakiuyum, Kappa testi ile değerlendirildi. Gruplar arası değerlendirmede Kruskal Wallis veMann Withney U Testi yapıldı. Korelasyon incelemelerinde Spearman ve bölgeselbazda uterus invazyonu, lenf nodu ve uzak metastaz değerlendirmesinde eşik değerbelirlemede ROC analizi kullanıldı.BULGULAR:Üç hasta cerrahiye uygun olmadığı için inceleme dışı bırakıldı. Cerrahievreleme yapılan 31 hastanın yaş ortalaması 61±12 (37-79) yıl olarak hesaplandı. Birhasta dışında tüm olgularda (% 97) endometrial tümör hipermetabolik karakterdeydi.Hasta grubunda SUVmaks1 ve SUVmaks2 ortalama değerleri sırasıyla 14,34±7,2(ortanca=14,4, min=1,9 ve maks=31,9) ve 19,71±11,52 (ortanca=17,28, min=1,79,maks=45,97) olarak hesaplandı. Ortalama SUVmaks2 değeri SUV maks1 değerindenanlamlı olarak yüksekti ( ? ortalama (SUVmaks2-SUVmaks1)= 5,38 ; p=0,0316).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTOBJECTIVE:Endometrial cancer is the most common cancer of the genital tract and the fourthmost common malignancy seen in women after lung, breast and bowel cancer. Surgicalpathologicalstaging based on the most widely accepted standard FIGO system inendometrial cancer may increase the risk of immediate and delayed postoperativecomplications. A non-invasive technique that can accurately determine endometriumcancer and extrauterine metastasis preoperatively could help treatment planning, reducepostoperative complications and cost.Our aim was to evaluate the preoperative additive value and the agreement ofdual time F-18 fluorodeoxyglucose (FDG)-positron emission tomography(PET)/computed tomography (CT) imaging in patients with uterine cancer, compared tosurgical -pathological findings. In addition, agreement of magnetic resonance imaging(MRI) that was widely used preoperatively in patients with uterine corpus cancer wasinvestigated compared with surgery and F-18 FDG PET/ CT findings.MATERIALS and METHODS:Three inoperative patients were excluded from the study. Thirty four patientswith endometrial carcinoma who underwent preoperative dual phase FDG PET/CTbetween May 2009 and October 2012 in Ondokuz Mayıs University, Medical Faculty,Nuclear Medicine Department were included in this study. The patients wereperformed dual time F18- FDG PET-CT and MRI (14 patients) within 1-71 days(mean;28±14 day) after the endometrial biopsies. Surgical staging was carried out in 1-35 days (mean=10±10 days) after imaging studies. F-18 FDG PET/CT results wereevaluated using FIGO 2009 staging system in patient and in region based analysisregarding uterine corpus, lymph node and distant metastasis. In addition, the patientswere grouped according to the results of myometrial invasion, pathological tumorgrade, lympovascular invasion and FIGO staging to compare the difference ofSUVmax (standard PET/CT SUVmax= SUV max1; delayed PET/CT SUVmax= SUVmax2), Ca-125 and retantion index (delayed SUV max-standard SUV max/ standardSUV max) values between the groups.In statistical analysis, sensitivity, specificity, positive predictive value (PPV),negative predictive value (NPV) and accuracy values of standard-delayed PET/CT scanand MRI results were calculated in detecting myometrial invasion, lymph node anddistant metastasis. The kappa test was used to examine the agreement betweensemiquantitative results of PET/CT ve MRI scans both in regional and patient baseanalysis. Kruskal Wallis and Mann Withney U Tests were performed for comparison ofthe results between the groups. Spearman analysis was used in correlation examinationand ROC analysis in determining a cut-off value for regional basis regardingmyometrial invasion, lymph node and distant metastasis .RESULTS:Except three inoperable patients, mean age of the 31 patients underwentsurgically staging was 61 ± 12 (37-79) years. Primary endometrial tumors were allhypermetabolic in all (%97) but one patient. Mean values of SUVmax 1 and SUVmax2in patient group were calculated as 14.34 ± 7.2 (median= 14.4, min= 1.9, max= 31.9),and 19.71 ± 11.52 (median: 17.28, min: 1.79, max: 45.97), respectively. ThemeanSUVmax2 value was significantly higher than the meanSUV max1 value (? mean(SUVmax2-SUVmax1) = 5.38, p = 0.0316) in patient group .