Serebral pial arteriovenöz malformasyonların tedavisinde endovasküler embolizasyon ve/veya cerrahi kombinasyon teknikleri
Endovascular embolization alone or in combination with surgical resection in cerebral pial arteriovenous malformations
  1. Tez No: 497050
  2. Yazar: SEDAT GİRAY KANDEMİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ KOÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Bu çalışmada, serebral pial arteriovenöz malformasyonlarda (AVM) tek basamaklı endovasküler tedavi veya endovasküler tedavinin cerrahi rezeksiyon ile kombine kullanımının uzun dönem obliterasyon oranları, tedaviye bağlı morbidite ve mortalite oranlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı, Nöroradyoloji biriminde Ocak 2006-Haziran 2016 tarihleri arasında endovasküler yol ile tedavi edilmiş 62 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Olguların demografik özellikleri, klinik prezentasyonları, AVM'lerin anjiografik özellikleri incelenmiştir. Ayrıca tedavi sonrası nidus obliterasyonları ve tedaviye bağlı morbiditeler incelenmiştir. Bulgular: 43 AVM (%69.4) kanamış iken, 19 AVM (%30.6) daha önce kanamamıştı. Spetzler Martin evrelemesine göre, 7 (%11.3) hasta evre I, 19 (%30.6) hasta evre II, 30 (%48.4) hasta evre III, 5 (%8.1) hasta evre IV ve 1 hasta (%1.6) evre V'dir. Hastaların 36'sında (%58) cerrahi nidus rezeksiyonu olmadan sadece embolizasyon yapılmıştır. 26 hastada (%42) ise embolizasyonu takiben cerrahi rezeksiyon yapılmıştır. 21 hastada embolizasyon ve cerrahi rezeksiyon aynı gün yapılmıştır. 5 hastada ise embolizasyonu takiben ortalama 10 ay sonra cerrahi rezeksiyon uygulanmıştır. Serideki 62 hastanın 46'sında (%74.2) total AVM obliterasyonuna ulaşılmıştır. Tedaviye bağlı morbidite 6 hastada (%9.7), mortalite 2 hastada (%3.2) görülmüştür. Sonuç: Bu çalışmada, AVM'lere yaklaşımda tek basamaklı endovasküler tedavinin literatüre kıyasla daha yüksek obliterasyon oranlarına sahip olduğu görülmüştür. Benzer şekilde endovasküler tedavinin cerrahi rezeksiyon ile kombine kullanımı, literatüre göre daha yüksek obliterasyon oranları sunarken, hastaların morbidite ve mortalite oranları da literatür ile karşılaştırılabilir düzeydedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the current study is to investigate the long term obliteration rates and treatment related morbidity-mortality rates in single-stage endovascular therapy alone or combined single stage endovascular and surgical therapy for cerebral arteriovenous malformations. Materials and Method: We included 62 patients that underwent endovascular embolization between January, 2006 and June, 2016 at our institution. Patients clinical presentations, angiographic features of the AVMs, treatment related morbidity and mortality rates, obliteration rates along with clinical and radiographic follow-ups were retrospectively reviewed. Results: 43 AVMs (%69.4) presented with hemorrhage, while 19 AVMs (%30.6) were unruptured. Based on Spetzler Martin grading, 7 patients (%11.3) were grade I, 19 patients (%30.6) were grade II, 30 patients (%48.4) were grade III, 5 patients (%8.1) were grade IV and a single case (%1.6) was grade V. 36 patients (%58) underwent endovascular embolization alone, while 26 patients (%42) underwent embolization combined with surgical resection. Of these, 21 patients underwent same day embolization and surgical resection, while 5 patients underwent embolization followed by surgical resection with a mean interval of 10 months. Total obliteration was achieved in 46 patients (%74.2) with a total morbidity seen in 6 patients (%9.7) and mortality in 2 patients (%3.2). Conclusion: In this study, higher obliteration rates were achieved compared to the literature by using single-stage endovascular therapy or combined single stage endovascular and surgical therapy. The treatment related morbidity-mortality rates are comparable to the literature.