Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Türk resminde modernleşme: İmgeler ve batılı kimlik
Modernization in Turkish painting from tanzimat to Republic period: Images and western identity
  1. Tez No: 497071
  2. Yazar: ELİF DASTARLI DELLALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAMİL GÖREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 553
Özet
Avrupa'da modern dünyayı doğuran düşünsel, toplumsal ve politik değişimleri açıklayan“modernlik”kavramı, Türkiye'de“modernleşme”olarak karşılığını bulmuştur. Modern toplumların ve sanatın doğuşunu hazırlayan modernlik,“örnek alınacak”bir gelişmişlik anlamına gelir artık. Ancak Batı modernliği,“biçimsel bir benzeme”,“gibi olma”olarak algılanmış ve önce“Batılılaşma”daha sonra“modernleşme”olarak formüle edilmiştir. Bu olgular ile birlikte meydana gelen imgesel değişimin önemi de ortaya çıkmakta, imge üretmenin en önemli alanı olan sanat ve özellikle resim sanatında böylesi bir toplumsal dönüşüm rahatlıkla izlenebilmektedir. Çalışmanın yöntemi, sanatın“geleneksel”den“Batılı”üretim biçimine dönüşmesinin tarihini siyasi gelişmelerle birlikte“sosyal bir tarih anlayışı”önerisiyle yazmak şeklindedir. Bunu yaparken“Batılılaşma mı modernleşme mi?”sorusunu takip ederek“milliyetçilik ve ulus inşası”,“kimlik”,“modern bireyin oluşumu”,“kamusal varlık”gibi temel başlıklar etrafında konu açılmaya çalışılmaktadır. Üç ana bölümden oluşan çalışmanın ana eksenini modernleşme süreciyle sanatın birbirini etkileyen, belirleyen karşılıklı ilişkisini araştırma perspektifi oluşturmuştur.“Modern sanat”, devlet-sanat ilişkisi, özerklik, taklit, özgünlük gibi konular tartışmaya açılmış, Türk resim sanatının kendi değişim öyküsüyle beraber, sanatsal imgenin bu süreçte nasıl yeniden şekillendiği seçilen örnekler üzerinden eser analizi yöntemiyle ele alınarak bir okuma önerisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of“modernity”in Europe which brings an explanation for the changes in philosophical, social and political changes that has created the modern world corresponds to“modernization”in Turkey. The modernity which paved the way for the birth of modern societies and the modern art thus became the symbol of a development that can be taken“as an example”from now on. However, the modernity was taken as a“formal similarity”and“as is”and firstly formulated as“Westernization”and then“modernization”for a society. The character of the social change taking place in Turkish society could be easily traced in the arts, and particularly in painting, which is the most important area of image production. The method of this study is to write the history of the transformation of the art from the“traditional”production means into a“Western”one in line with the political developments with a proposition of“social understanding of history”. While doing this, the subject will be tried to be explored in the context of the main topics of“building of nationalism and nation”,“identity, ”formation of the modern individual“, ”public identity“ in the track of ”Westernization or modernization?“. This work which is composed of three main chapters, has researching perspective take in interact of modernization process and arts relationship. Some concept such as ”modern art", state-art relations, self-determination, impression, individuality is discussed; it was being proposed that an explication way by an analysis of the selected works, while handling how artistic images shaping in Turkish paintings modernization story.