Transsfenoidal hipofiz cerrahisi geçiren hastalarda total intravenöz anestezi, desfluran ve sevofluran anestezilerinin solunum fonksiyon testleri üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of sevoflurane, desflurane and total intravenous anaesthesia on pulmonary function tests in patients undergoing endoscopic endonasal transsphenoidal surgery of pituitary gland
- Tez No: 497070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KORKMAZ DİLMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: İnhalasyon anestezikleri hipoksik pulmoner vazokonstriksiyonu inhibe ederken propofolün böyle bir etkisi yoktur. Bu nedenle propofol genel anestezinin oluşturduğu ventilasyon/perfüzyon dengesizliğini inhalasyon anesteziklerine göre daha az arttırabilir. Öte yandan sevofluran hava yolu direncini azaltırken desfluran arttırabilmektedir. Bu nedenlerle biz de çalışmamızda bu üç anestezik ajanın postoperatif ilk 24 saat boyunca solunum fonksiyon testleri üzerinde yapabilecekleri farklı etkileri ortaya koymayı amaçladık. Materyal ve metod: Çalışmaya 18-70 yaş arası, ASA sınıfı I-II olan 90 hasta alındı. Tüm hastalara ameliyat öncesi arter kan gazı analizi ve solunum fonksiyon testleri yapıldı. Ardından kapalı zarf tekniğiyle randomize edilen hastalar üç gruba ayrıldı. Birinci gruba total intravenöz anestezi (Grup TİVA, n:30), ikinci gruba desfluran anestezisi (Grup D, n:30), üçüncü gruba sevofluran anestezisi (Grup S, n:30) uygulandı. Postop 30. dk ve 24. saatte arter kan gazı analizi ve solunum fonksiyon testleri tekrarlandı. Bulgular: Tüm gruplarda FEV1 ve FVC değerlerinde başlangıç değerine göre postop 30. dakika ve 24. saatte istatistiksel olarak anlamlı azalma görüldü. Grup TİVA ve Grup S'de postop 30. dakikaya göre postop 24. saatte artış görülmekle beraber başlangıç değerine ulaşamadı. Grup D'de ise böyle bir artış görülmedi. Sonuç: Bu çalışmada uygulanan genel anestezi yönteminden bağımsız olarak tüm gruplarda genel anestezi uygulamasına bağlı olarak FEV1 ve FVC değerlerinde başlangıç değerine göre postoperatif ilk 24 saat boyunca istatistiksel olarak anlamlı azalma görüldü. TİVA ve sevofluran grubunda postop 30. dakikaya göre postop 24. saatte artış görüldü fakat bu değerler başlangıç düzeyine ulaşamadı. Desfluran grubunda ise muhtemelen desfluranın bronkodilatatör etkisinin olmamasına bağlı böyle bir artış görülmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: Inhalation anesthetics inhibit hypoxic pulmonary vasoconstriction, whereas propofol lacks such an effect. As a result, propofol may cause less ventilation/perfusion mismatch due to general anesthesia when compared to inhalation anesthetics. On another note, while sevoflurane decreases airway resistance, desflurane increases it. We aimed to determine how differently these three anesthetic agents effect respiratory function tests over the first 24 hours post-operatively. Materials and methods: Ninety patients, ages between 18-70 and ASA classification I-II, were enrolled in the study. All patients had arterial blood gas analysis and respiratory function tests pre-operatively. Patients were randomized into three groups with closed envelope technique. First group received total intravenous anesthesia (Group TIVA, n:30), second desflurane anesthesia (Group D, n:30) and third sevoflurane anesthesia (Group S, n:30). Arterial blood gases and respiratory function tests were repeated post-operatively at 30th minute and 24th hour. Results: All groups had a statistically significant reduction in FEV1 and FVC from baseline to post-op 30th minute and 24th hour. Group TIVA and Group S had an increase from 30th minute to 24th hour, however still lower than initial baseline values. Group D did not show such increase. Discussion: We observed a statistically significant reduction in FEV1 and FVC due to the effect of general anesthesia from baseline to post-operative 24th hour regardless of the agent. TIVA and sevoflurane groups had a rise from 30th minute to 24th hour, however reduction from the baseline sustained. Desflurane group had no such increase probably because desflurane does not cause bronchodilation.