Ravzü'r-Reyâhîn fî Hikâyâti's-Sâlihîn tercümesi: Metin-inceleme (162a-320b)
Ravzü'r-Reyahin fi Hikayati's-Salihin translation: Text-review (162a-320b)
  1. Tez No: 497088
  2. Yazar: SEZER AYDINLIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Ebû Muhammed Afîfüddîn Abdullâh b. Es'ad b. Alî b. Süleymân b. Fellâh el-Yâfiî eş-Şâfiî el-Yemenî (ö. 768/1367) Müslüman düşünür ve mutasavvıflardandır. Yemen'de dünyaya gelip Mekke, Medine ve Kudüs gibi çeşitli şehirlerde hayatını geçirmiş, son olarak geldiği Mekke'de vefât etmiştir. Tasavvufla alakalı eserlerinde kerâmet konusu üzerinde bilhassa durmuş ve tasavvufun Sünnî İslâm ile uyumunu göstermeye çalışmıştır. Bunun yanı sıra tasavvufun nazarî yönüne de ilgi duymuştur. Yâfiî'nin tasavvufî eserlerinden birisi olan Ravzü'r-reyâhîn fî hikâyâti's-sâlihîn bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Ravzü'r-reyâhîn fî hikâyâti's-sâlihîn, Yâfiî'nin, sûfîlerin kerâmet ağırlıklı menkıbelerini anlattığı ve velîlerden zuhûr eden kerâmetleri esas alarak kerâmet meselesini savunmacı bir üslupla ele aldığı eserdir. Bu çalışmamız da bu eser muvâcehesinde İmâm Yâfiî'nin tasavvuf müdâfaası ve kerâmet hakkındaki görüşlerini ortaya koymaya çalıştık. Çalışmamızın birinci bölümünde İmâm Yâfiî'nin hayatını ve ilmî şahsiyetini ele aldık. Bunun yanında mevcut olan ve olmayan eserlerini verdik. İkinci bölümde Ravzü'r-reyâhîn fî hikâyâti's-sâlihîn'in yazma ve matbu nüshalarını verdik. Aynı bölümde İmâm Yâfiî'nin tasavvufa dair görüşlerini ortaya koyduk. Ayrıca eserin menâkıb yazma geleneğindeki yerini tespit etmeye çalıştık. Üçüncü bölümde eserin Müezzinzâde Ahmed Çelebi (ö. 1054/1644) tarafından yapılan Osmanlı Türkçesi tercümesinin yarısını günümüz harflerine çevirdik.
Özet (Çeviri)
Ebu Muhammed Afifüddin Abdullah b. Es'ad b. Ali b. Süleyman b. Fellah el-Yafi eş-Şafi el-Yemeni (d. 768/1367) is one of muslim thinkers and sufis. He was born in Yemen and spent his life in various cities like Mecca, Medina and Jerusalem, and finally he died in Mecca. In his works related to sufism, he particularly stood on the subject of oracle and tried to show that Sufi-religion approach is harmony with Sunni Islam. In addition to this, he also interested in the theoretical aspects of sufism. One of the sufi works of Yafi, Ravzü'r-reyâhîn fî hikâyâti's-sâlihîn constitutes the subject of this thesis. Ravzü'r-reyâhîn fî hikâyâti's-sâlihîn is Yafi's work largely The Sufis' oracle events were mentioned and dealt with the oracle subject in a defensive style. In this work, we tried to reveal the defense of Imam Yafi for sufism and miracle. In the first part of our study, we discussed Imam Yafi's life and scientific personality. Also, we presented his existing and non-existing works. In the second part, we have described the writings and printed copies of Ravzü'r-reyâhîn fî hikâyâti's-sâlihîn. We put forward the defense of Imam Yafi for sufism and oracle in the same chapter. We also tried to determine the place of the work in the tradition of writing menakıb (stories). In the third chapter, we translated half of the work of Ottoman Turkish translation made by Müezzinzâde Ahmed Çelebi (d. 1054/1644) into Latin letters.