İstanbul Boğazı kıyı bölgesinin jeomorfolojisi, değişimi ve gelişimi
Geomorphology, change and development of the coastal region of Istanbul Strait
  1. Tez No: 497105
  2. Yazar: ABDULLAH MESUD DİNDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOPÇU AHMET ERTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
İstanbul Boğazı çok eski çağlardan beri insanlar için önemli bir yerleşme yeri olmuştur. İnsanlar tarafından verilen bu önemin arkasında, İstanbul'u kullanan toplumların özellikleri vardır. Kimi toplumlar için tarıma elverişli alanların çokluğu, yaşamaya engel olan koşulların azlığı ve ılıman iklime sahip olması İstanbul'un tercih edilme sebebidir. Başka bir toplum içinse önemli jeopolitik konumu; büyük denizlere yakınlığı önemli ticaret yollarının geçiş noktasında olmasıdır. Diğer bir başka toplum içinse askeri olarak kolay savunulabilir bir yapıda olması, olarak sıralayabiliriz. Burada yaşayan veya sadece bir kez görmüş insanlar için İstanbul Boğazı'nın nasıl oluştuğu veya nasıl bu şekle kavuştuğu hep merak edilmiş ve çok farklı teoriler üretilmiştir. Bunlardan en önemlisi ve en kabul göreni ise İstanbul Boğazı eski bir akarsu vadisi iken zamanla sular altında kalması sonucu olduğudur. Boğazın altında bulunan fay kırıkları, bugünkü görünümü almasında ve eski zamanlarda bulunan vadinin etkilenmesinde etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
The Bosporus has become an important settlement for many different societies since early ages. Main reason of this importance for societies is features of societies, which live in Istanbul. Some societies choose this city for absence of fertile land and lack of obstacle factors for living and for its mild climate. Other societies chose for effectiveness of geopolitical position and proximity to the large seas and located on the intersection of important trade route. Another society chose easily defendable position for military usage. People who lived here or just saw one time always thought and derive theories how this strait occur or how get this landscape. Bosporus had been still a river valley once upon a time then sea level had risen.Then had flooded the valley, which is a most important and most accepted idea. There are many faults beneath the Bosporus, which is, have shaped the current landscape of Bosporus and these faults had shaped the valley, which is first shape of the Bosporus.