Kurşunlu-Mudanya (Bursa) arasının kıyı morfolojisi
Coastal geomorphology between Kurşunlu and Mudanya (Bursa)
- Tez No: 125178
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ MATER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
İnceleme alanı, Marmara Denizi'nin güneydoğu kıyılarının bir kısmını içine almaktadır. İşte bu -Kurşunlu-Mudanya Arası Kıyı Jeomorfolojisi- isimli tez, 1999 yılında yaptığımız“Marmara Denizi Kıyı Taraçaları ve Korelasyonu”isimli çalışmada Güney Marmara'nın bu bölgesinde kıyı jeomorfolojisi konusunda bir eksikliğin fark edilmesi üzerine yapılmasına karar verilmiştir. İncelemede 1/25000 ölçekli, topografya ve jeoloji haritaları kullanılmıştır. Bu haritalar Autocad ortamında dxf formatında sayısallaştırılmış, daha sonra Arcview ortamında slip, formatına dönüştürülmüştür. Arcview ortamında çalışılmaya hazır hale getirilen harita üzerine, daimi ve mevsimlik akarsular, yerleşimler, tepe ve yükselti değerleri ile sır bölümü çizgisi girilmiştir. Düzensiz Üçgenler Ağı (DÜA) modeline çevrilen sahanın 3 boyutlu modeli elde edilmiştir. Elde edilen bu DÜA modeli Arcview 3.2 - 3D Analyst programı kullanılarak 3 boyutlu modeller şekline getirilmiştir. 3 boyutlu modeller üzerinden Karacabey Boğazı'nın enine profilleri çıkarılmış ve bunların yamaçları eğim boyunca uzatılarak eski talveglerin rekonstrüksiyonu yapılmaya çalışılmıştır. Ayrıca inceleme alanına dökülen bazı akarsuların boyuna profilleri, inceleme alanının hipsografik eğrisi ve yükselti frekans histogramı yapılmış ve bunlar yorumlanmıştır. Elde edilen haritalar ve 3 boyutlu modeller ve Karacabey Boğazı ve Kocasu Deltasının uydu fotoğrafı kullanılarak sahanın jeomorfoloji haritası çizilmiş ve arazi çalışmaları yapılmıştır. Büro, arazi ve laboratuar çalışmaları sonucunda inceleme alanında, önceki literatürlerde bahsedilmeyen, bir denizel depo ve denizel kavkılar, bir denizel taraça, deniz mağarası, biyoerozyon şekilleri ve lonkoz gölü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study area is located southeast part of the Marmara Sea. This research that named -Coastal Geomorphlogy between Kurşunlu and Mudanya- was studied then proceeding of the“Marine Terraces Corelation of the Marmara Sea”in the 1999. In this proceeding there was a lack about coastal researches by the southeastern coasts of the Marmara Sea. As cartographical materials, 1/25000 scale topographical and geological map were digitized by Autocad in dxf format and were converted to shp. format in the Arcview 3.2. Following this convertion, drainage sistems of the study area and settlements, hills and elevations with watershed lines were added on the digitized maps. Triangulate Irregular Network (TIN) model was derived with using these data in Arcview 3.2, 3D Analyst extension. Along with creating TIN model in the 3D analyst, 3D models from different perspectives of the study area were created. Profiles of the Karacabey Gorge were taken from these 3D models, however slopes of this profiles were extended to hypothetical bedrock floor of the Karacabey Gorge in order to obtain former(paleo) talvegs. In additon to these Geographical Information Systems studies, profiles of some streams, hypsographic curves and diagrams, and altymetric frequency of the study area were done and analysed. Geomorphological map of the study area were drawn considering of these 3D models and satelite image of the Karacabey Gorge. During the fieldwork geomorphological units that separated in the geomorphological map, were checked. In conclusion of the office and fieldworks, a marine deposit in the Karacabey Gorge, and a marine terrace surrounding of the Eşkcl settlement, and marine caves, and bioerosional forms in the Malkara Bay, and a swamp surrounding Zcylinbağı settlement were discovered.