İmar planlarında kamu kullanımına ayrılacak alanlardaki mülkiyet hakkı uyuşmazlıkları üzerine bir inceleme
A review of property right disputes on the areas allocated for public use in zoning plans
  1. Tez No: 497104
  2. Yazar: ÖMER AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZİFE ŞEBNEM SAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmada kentlerde nüfus artışıyla birlikte görünür bir sorun haline gelen planlama meselesi ele alınmıştır. İmar planlarında kamunun kullanmasına ayrılan alanlardaki özel mülkiyet konusu taşınmazlara idare tarafından getirilen uygulamalar, planlamanın belirli hedefler koyan fonksiyonel amacından yola çıkılarak değerlendirilmiştir. Mekânsal planlamanın kâğıt üzerinden yeryüzüne geçiş aşaması imar planlarıdır. Kalkınma yolunda istikrar sağlanabilmesi için planlama faaliyetlerine yön veren temel esaslara imar planlarında da uyulmalıdır. İmar planlarında öncelikli maksat kamu yararının gerçekleştirilmesidir. Hakkaniyete aykırı bireysel menfaatlerle girişilen uygulamalar planlama sürecini aksatır. İmar planlarında umumi hizmete ayrılan yerlerde öncelikle kamu yararı gözetilmelidir. İmar planlarında umumi hizmet alanlarının belirlenmesi sonrası gerekli işlemlerin tamamlanmaması sebebiyle ortaya çıkan mülkiyet hakkı ile ilgili uyuşmazlıklar incelenmiştir. İdarenin bu alanlardaki uygulamaları hukuki ve bilimsel tartışmalar ışığında ele alınarak çözüme yönelik çağdaş bakış açıları kazandırılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the issue of planning, which has become a visible problem with the population increase in the cities, is discussed. The practices brought by the administration to the immovable properties in private ownership which are allocated for the public use in the zoning plans, have been evaluated by the way of the functional aim of the planning which set specific targets. Zoning plans convey the idea of spatial planning to the land. In order to ensure stability in the development, the basic principles that guide the planning activities should also be complied with in the zoning plans. The primary purpose in the zoning plans is to realize the public interest. The practices that are initiated with individual interests contrary to equity, disrupt the planning process. It should be the public benefit that primarily protected in the areas which allocated for the public services in zoning plans. In this study, the disputes regarding the right of property which arising from the fact that the necessary procedures were not completed after the allocation of the public service areas in the zoning plans, were reviewed. The practices in these areas are discussed in the light of legal and scientific debates and it is aimed to gain contemporary perspectives for solution.