Demografik değişkenlerin örgütsel psikolojik sermaye bileşenlerine etkisi üzerine görgül bir araştırma
The research about effectiveness of demographic variables over the organizational psychological capital components
  1. Tez No: 497118
  2. Yazar: CEYDA BİRDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada pozitif psikolojinin gelişim sürecinde, demografik değişkenlerin örgütsel psikolojik sermaye bileşenlerine etkisi incelenmiştir. Örgütsel psikolojik sermayenin alt bileşenlerine etki eden unsurlar araştırılırken demografik değişkenler temel alınmıştır. Bireyin pozitif psikolojik gelişmişliği olarak da tanımlanan psikolojik sermaye kavramı, insana özgü olması ve insan davranışlarını etkilemesi dolayısıyla, yöneticiler açısından rekabet üstünlüğü sağlamada stratejik bir unsur olma potansiyeli taşımaktadır. Çalışmada Çukurova bölgesinde faaliyet gösteren tekstil ve hızlı tüketim sektörlerinde çalışan 270 kişiye 24 maddelik Psikolojik Örgütsel Sermaye Ölçeği uygulanmış, kayıp veri analizi sonucunda 239 işgörenin verileri IBM SPSS Statistics 20.00 ile analiz edilmiştir. Veri analizleri ölçeklerden elde edilen toplam puanlar üzerinden gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, örgütsel psikolojik sermaye değişkenin tüm bileşenler arasında anlamlı pozitif ilişki saptanmıştır. Ayrıca psikolojik sermaye düzeyinin betimleyici özelliklere göre dağılımı incelendiğinde; yaş, cinsiyet, kıdem, medeni durum, çocuk sahibi olma durumu değişkenlerinin anlamlı farklılaşma yaratmadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the improvement process of positive psychology, the effects of demographic variables on organizational psychological capital components are inspected. Demographic differences were used as the basis for explaining the factors affecting the sub components of organizational psychological capital. Psychological capital concept, which is also explained as positive psychological development of the person, has the potential to be a strategic element for the leaders to have competitive advantage in terms of being human and affecting human behaviors. In the research, 24 element of Psychological Organizational Capital Scale was applied to 270 employees working in the textile and agile consumption sectors based in Çukurova region and as a result of missing data analysis, the data of 239 occupations were analyzed by IBM SPSS Statistics 20.00. Data analysis was performed on the total marks gathered from the scales. It can be concluded that, a significant positive correlation was found between all dimensions of organizational psychological capital variable. Moreover, when the distribution of psychological capital level according to descriptive points are explained as; age, gender, seniority, marital status, and having a child situation did not essentially getting different.