Yerel istihdam politikası modeli olarak il İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu
Provincial Employment and Vocational Education board as a model of local employment policy
- Tez No: 497117
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Dünya ölçeğinde yaşanan ekonomik, siyasi, sosyal kriz ve istikrarsızlıklar karşısında çözüm olarak geliştirilen sosyal politikaların yerel sorunları, ihtiyaçları ve muhatapları merkeze alması önem arz etmektedir. Özellikle bölgesel farklılıklar ve eşitsizlikler dikkate alındığında yerel politikaların ve yerel otoritelerin etkisi tüm araştırmalarda olumlu olarak vurgulanmaktadır. Sosyal politikaların merkezinde yer alan istihdam ve işsizlik politikalarının başarısı da, yerel düzeyde etkin bir mücadeleye bağlıdır. Bu anlamda Türkiye bölgesel işsizlikle mücadelede 2008 yılında 5763 sayılı Yasa ile İŞKUR Kanunu'nun 13. maddesinde yapılan bir değişiklikle, birinci görevi“ilin mesleki eğitim ve istihdam politikasını oluşturmak”olan İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurullarını (İİMEK) oluşturmuştur. Bu çalışmada İİMEK'in yapısı, işleyişi, etkinliği, istihdama katkısı ve yetersizliklerinin ortaya konulması ve bunlara ilişkin çözüm önerilerinin sunulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is important that the social policies developed as a solution to the economic, political, social crisis and instability that occur on the world scale to take center the local problems, needs and addressees. The impact of local policies and local authorities, especially when considering regional differences and inequalities, is positively emphasized in all research. The success of employment and unemployment policies which are at the center of social policies, also depends on an effective struggle at the local level. In this context, Turkey has created the Provincial Employment and Vocational Training Boards (İİMEK) in 2008 which its first task is“ to create a provincial vocational education and employment policy”within the scope of regional unemployment with Law No. 5763 and is made amendment of Article 13 of the ISKUR Law. In this study, it is aimed to present the structure, functioning, efficiency, employment contribution and inadequacies of İİMEK and proposing solutions for them.