Bazı hastalıklarda IEF metoduyla DOS protein elektroforezi ve protein tayini
Determination of CSF proteins and protein electrophoresis by isoelectric focusing in some diseases
  1. Tez No: 49712
  2. Yazar: MEHMET UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EBUBEKİR BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastahanesi ve Erzurum Numune Hastahanesi Beyin Cerrahi, Nöroloji, İntaniye ve Çocuk Hastalıkları kliniklerinde TBM, PM, Apse, Hidrosefali ve lösemi teşhisiyle yatan LP endikasyonu konarak ponksiyon yapılan 50 hastanın BOS'ları üzerinde çalışma yapılmıştır. Kontrol grubu olarakta BOS bulguları normal çıkan 14 kişi alınmıştır. Bu çalışmada BOS proteinlerinin hastalıklara göre glukoz, protein pandy, klorür, IgG, IgA, lgM, C3 ve C4 parametreleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
II- SUMMARY DETERMINATION OF CSF PROTEINS AND PROTIN ELECTROPHORESIS BY ISOELECTRIC FOCUSING IN SOME DISEASES Fifty patients with diagnosies of variouns diseases including Tbc, purulent meningitis, cerebral abscess, hydrocephaly, leukemia from departments of Neurojurgery, Neurology, Infectious Diseases and pediatries Research Hospital, Atatürk University, were included in this study. Fourteen patients with dischemia were taken as the control group. CSF samples were obtained from the patients for diagnostic studies and from the control group during myelography procedure. In this study CSF proteins were compared with glucose, protein, pandy, chloride, IgA, IgM, IgG, C3 and C4 values in the patient groups.