Cuma gününün faziletine dair rivayetlerin tahlili
- Tez No: 497133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada başta Ebû Hüreyre olmak üzere birkaç sahâbî tarafından rivayet edilen ve genel olarak“Günlerin efendisi”veya“Günlerin en faziletlisi”şeklinde başlayıp Cuma günün fazileti hakkında olan rivayetlerin sened ve metin açısından tahliline çalışıldı. Konumuzu oluşturan hadisler onbeş ayrı kaynakta yer almaktadır. Bu kaynaklarda tespit ettiğimiz 62 rivayeti önce isnad açısından inceledik. Bu rivayetlerin yaklaşık olarak üçte birinin sened açısından sahih olmadıklarını geri kalanların ise sened açısından sahih oldukları sonucuna vardık. Sened incelemesinden sonra hadisleri metin açısından incelemeye çalıştık. Bu incelememizde hadislerde yer alan saatu'l-icâbe dışında kalan kısmın Ka'bu'l-Ahbâr'a ait olma ihtimalinin ortaya çıktığını ve bu sebeple hadislerin sıhhatinin ihtiyatla karşılanması gerektiği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to analyze the narrations about the virtue of Friday starting from the beginning as“the master of the days”or“the most virtuous of the days”which is narratedby a few sahabi, especially Abu Hurairah, in terms of sened and text. The hadiths that forming the our topicare in fifteen separate sources. Firstly, we have examined the 62 stories that we have identified in these sources from the perspective of isnad. We conclude that about one-third of these narratives are not trustworthy from the point of view of sened but the rest of narratives are trustworthy in terms of sened. After reviewing the sened, we tried to examine the hadith in terms of text. In this investigation, we have had the possibility that the part of the hadiths other than the“acceptance hours”belonged to Ka'bu'l-Ahbar and that the hadiths should be met with caution.