Emîr Es-San'ânî'nin Sübülü's-Selâm; adlı eserinde; Mutlak-mukayyed
- Tez No: 497134
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKERİM ÜNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Arapça
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışma, İmam San'ânî'nin Sübülü's-selâm adlı eserinde yer alan“mutlak-mukayyed uygulamalarını”kapsamaktadır. Bu çalışma, dört bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır: Birinci bölümde, ilk olarak İmam San'ânî'nin ilmi ve şahsi hayatı; ismi, lakabı, nisbesi, doğumu, vefatı, hocaları, öğrencileri ve eserleri konuları ele alınmıştır. Daha sonra yaşadığı dönem siyasi, içtimai ve ilmi açıdan incelenmiştir. Yine bu bölümde İmam San'ânî'nin Sübülü's-selâm adlı eserinin tanıtımı yapılarak eserin özellikleri, değeri ve yöntemi ortaya koyulmaya çalışılmış ve esere yönelik eleştiriler tartışılmıştır. İkinci bölümde, İmam San'ânî'nin“mutlak ve mukayyet”ilgili görüşleri diğer üsulcülerin görüşleri ilgili karşılaştırılarak incelenmiştir. Bu bölümde şu başlıklar ele alınmıştır:a. Mutlak-mukayyet kavramları ve usülcülere göre hükümleri, b. İmam San'ânî' mutlak-mukayyet kavramları, hükümleri, İmam San'ânî' ile mezheb alimlerine göre mutlakın mukayyede hamledilmesi, c. Mutlakın mukayyede hamledilmesi ilgili ihtilaf nedenleri, Şafii'ye mutlakın mukayyede hamledilmesi için gerekli şartlar ve nedenleri. Üçüncü bölümde Sübülü's-selâm adlı eserin“ibatler”bölümündeki“mutlak”-mukayyed“ uygulamalarını ele almaktadır. Bu bölümde: a. Durgun suda bevletmenin hükmü, b. Köpeğin içinden su içtiği kabın hükmü, c. Murdar hayvanın postunun hükmü, d. Sidik bulaşmış elbisinin şerî olarak temizlenmesi hükmü, e. Sabah ezanında ”tesvîb“ (es-salât hayrun mi'n-nevm) yapmanın hükmü. Son bölümde Sübülü's-selâm adlı eserin ”muamelat“ bölümünde yer alan:a. Ticaret kervanın şehrin dışında karşılanmasının hükmü, b. Karaborsanın hükmü, c. Aldatma gerçekleştiğinde cayma hakkının hükmü, d. Madûm (var olmayan)da yapılan ”selem“ akdinin hükmü, e. Yanında ”rehine“ (ipotek) bulunun kimsenin rehineden yararlanmanın hükmü. ط Sonuç bölümünde ise çalışma boyunca elde edilen veriler maddeler halinde halinde sıralanmıştır. Bunlardan en önemlisi mutlak olarak gelen ”nass“ı takyit edecek bir kayıt olmadığında mutlakın mukayyede hamledilmemesi ve mukayyed olarak gelen ”nass"ın ise -delil olmadığı takdirde- kaydı ile birlikte amel edilmesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study includes the absolute boundary practices in Imam San'ani's work named Subulu's-selam. This study consists of four sections and a conclusion. In the first section, firstly Imam San'ani's science and individual life, name, title, teachings, birth, death, teachers, students and works are mentioned. Then his era was evaluated in political, practical and scientific terms. Again in this section, Imam San'ani's work named Subulu's-selam was introduced and its features, value and method were tried to be told and the critics on the work were discussed. In the second section, Imam San'ani's views on“absolute and boundary”were inspected by comparing with the ideas of other principles. The following titles are evaluated in this section: a. The concepts of absolute and boundary and their provisions according to the principles; İmam San'ani's absolute and boundary concepts, provisions, and execution of the boundary according to the religion experts with Imam San'ani, c. Reasons of conflict on execution of absolute to the boundary, conditions and reasons for Safii to execute absolute to the boundary. The third section includes“absolute – boundary”practices in“worships”part of the work named Subulu's-selam. In this section, the following are mentioned; a. provision of urination in still water, b. provision of the water pan from which the dog drank, c. provision of the skin of unclean animal, d. provision of absolutely cleaning the clothescontaminated with urine, e. provision of“taswib”(worshipping is better than sleeping) in morning azan. In the last section, the following are discussed as in“commerce”part of Subulu's-selam: ك a. Provision of meeting the commercial community outside the city, b. provision of black market, c. provision of right of withdrawal when there is a lie, d. provision of“salam”contract on non-existing (non-present), e. provision of benefit of the person having mortgage (pledge) with him/her from the mortgage. In the conclusions section, the data obtained through the study are ordered in articles. The most important of them are not to execute absolute to the boundary when there is no record for“words”coming absolutely and promising the boundary-coming“words”with records unless there is evidence.