دلالة النهي عند الصنعاني في كتاب سبل السلامكتاب البيوع أنموذجادراسة أصولية فقهية مقارنة
San'ânî'nin 'Subulu's-selâm' adlı eserinde nehyin delâleti (Kitâbu'l-bey' örneği) fıkıh ve usul ilimleri açısından mukayeseli bir inceleme
- Tez No: 802284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İslam hukukunda nehiy konusu büyük bir önemi haizdir. Nitekim birçok fıkhî hüküm şer'î emir ve nehiylere dayanır. Bu nehiy çeşitli formlarla gelir, farklı anlamlar taşır ve onun bağlamı ilgili konuya göre değişir. Bu nedenle fakihler, bir taraftan sıhhat ve fesad, diğer taraftan ise butlân ve fesad açılarından nehyi tartışmışlar. Bu araştırma şu soruya cevap verir: ''Nehiy, her zaman nehyedilen şeyin fesadını ve butlânını gerektirir mi? Muâmelât konusunda butlân ile fesâd arasında fark var mıdır?'' Tezimiz bu soruları açıklığa kavuşturmak amacıyla usûl kitaplarında süregelen tarzdan farklı olarak bu konuyu teorik olarak sunmakla yetinmez. Bunun yanı sıra bu konuyu Emir es-San'ânî'nin, (Allah rahmet eylesin), Sübülü's-selâm kitabının el-Buyû' bölümüyle ilişkilendirerek somutlaştır. Bu nedenle çalışmamız, nehyi ve onun mahiyetini inceleyen temel bir bir girişle başlar. Ayrıca üç bölüm daha içerir ki, onlar da -Sübülü's-selâm kitabında yer alan Kitâbü'l-buyû' bölümündeki nehye dair hadislerle bağlantılı olarak- nehyin fesadı veya butlânı gerektirip gerektirmediğini açıklar. Birinci bölüm, nehyedilen şeylerin butlânını gerektiren şeyler; ikincisi bölüm, nehyedilen şeylerin butlânını gerektirmeyen şeyler; üçüncü bölüm ise fakihlere göre butlânı, Hanefilere göre fesadı gerektiren şeyleri konu edinir. Ayrıca her bölümün kapsadığı hadisler de zikredilmiştir. Araştırmayı uzatmamak adına sadece San'âni'nin kendi fıkhî görüşünü belirttiği hadislerden, ardından farklı fakihlerin görüşlerinden ve söz konusu hadislerde yer alan nehiyle ilgili bakış açılardan bahsedilmiştir. Bu da genellikle dört mezhebin fıkhı ile sınırlıdır. Bu araştırmanın asıl amacı, usûl-i fıkıhta nehiyle ilgili teorik olarak yer alan hususları, hadis kitaplarının şerhlerindeki pratik hükümlerle ilişkilendirmektir. Bu yüzden Sübülü's-Selâm kitabını model aldım, her bir mesele için bir hadisi örnek olarak zikrettim, ardından incelenen konuya bağlı olarak nehiy üzerinde durdum ve tartışmanın odak noktasını tespit ettim. Sonra da es-San'ani'nin görüşünü ve dayandığı delilleri, diğer fıkhi mezheplerinin mensuplarının delilleri ile mukayese ettim. Bunu yaparken âlimlerin sözlerini inceleyen, tahkik ve tahlil eden bir metot kullandım.
Özet (Çeviri)
Since most of the fiqh provisions in Islam are taken from the orders and prohibitions of the shari'ah, it has a great importance in Islamic law regarding prohibition. This prohibition comes in various forms, has different meanings, and its relation changes according to the subject to which it is addressed. For this reason, there is a disagreement among the jurists on the one hand about validity and corruption (corruption) and on the other hand about invalidity and corruption. This research is to answer this question:“Does prohibition always require the corruption and invalidity of haram?”Is there a difference between nullity (butlan) and corruption (corruption) in the field of treatment? To demonstrate this, the research is not content to present it in a theoretical way, as in fundamentalist books, but instead is applied in the book of Amir as-San'ani, (May Allah have mercy on him), Subul as-Salam, (from Kitab al-Buyu chapter). makes additions to it by associating it with examples. Therefore, this research has come with an introductory chapter that explores the prohibition and its nature in a fundamental way. The other three sections are a branch of what is required by the prohibition of corruption, invalidity or absence thereof. These three chapters are practically linked to the forbidden hadiths mentioned in the book Subul as-Salam in the Kitab al-Buyu chapter. First: The thing that necessitates the haram to be false, the second: the thing that does not necessitate the breaking of the haram, and the third: According to the majority of the jurists, the things that are required by the wrong according to the Hanafis, and also the hadiths that fall within its scope are discussed in each section. In order not to prolong the research, he only mentioned the hadiths in which as-San'ani had the view of fiqh, and after that the different views of the jurists and their perspectives on haram in these hadiths. This is generally limited to the fiqh of the four madhhabs. The main task in this research is to make a connection between the theoretical ones about the prohibition in fiqh principles and those applied in terms of the fiqh provisions in the tafsir books that take the Prophet's hadiths as an example. Therefore, I present the hadith about every issue, then I emphasize the prohibition in terms of the method in which it is mentioned and the subject it is related to, and I arrange the place of disagreement on the issue, and then I cite the hadith. According to what Allah has shown me, I compare As-San'ani's view and the evidences on which he is based, with the hadiths of other schools of fiqh, with the evidences of each team, in order to reach the most correct word on the issue, I examine and examine the words of the scholars.