Kamu örgütlerinde yönetsel etkinliğe ilişkin çalışan algısı: Bir uygulama
Perception of employees related to managerial efficiency in public organizations: An application
- Tez No: 497150
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN AYTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kamu Örgütlerinde Yönetsel Etkinliğe İlişkin Çalışan Algısı: Bir Uygulama konulu tezle kamu kurumu niteliğinden kamu işletmeciliği niteliğine bürünen kamu örgütlerinin gelişen süreç içinde geçirdiği değişim ve dönüşümler incelenerek çalışan algısı araştırılmış ve daha etkin bir kamusal örgüt için önerilere yer verilmiştir. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Bu bağlamda birinci bölümde işletme kavramı tanımlanmış, işletmenin kuruluş amaçları, işletmenin çevresi, işletmenin fonksiyonları, işletmelerin sınıflandırılması hakkında bilgi verilmiş ve yine bu bölümde Türkiye'deki Kamu İktisadi Teşebbüsleri hakkında açıklamalarda bulunulmuştur. Tezin ikinci bölümünde örgütün tanımı yapılmış olup örgüt kuramları hakkında bilgi verilmiştir. Yine bu bölümde yönetsel etkinlik, yönetsel etkinlik modelleri, etkinlik ve verimlilik ilişkisi incelenmiştir. Bu doğrultuda kamusal örgütlerde yönetsel etkinliğin uygulanmasındaki faktörler ve kamu yönetimindeki yenileşmeler hakkında bilgi verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde kamu işletmeciliği ve kamusal örgütlerde yönetsel etkinliğin artırılmasına ilişkin çalışanların görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda belediye personeline yönelik anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle bu bölümde araştırmanın amacı, araştırmanın önemi, kısıtları, araştırma modeli, evren ve örneklem, örneklemin özellikleri, veri toplama aracı, verilerin çözümü ve ana sorunsal ve ana sorunsala bağlı olarak alt sorunsallardan bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde bulgular ve yorumlar üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda kamu işletmeciliği ve kamusal örgütlerde örgütsel etkinlik, ilişkili performans, iş bağlılığı, yönetişim uygulaması arasındaki ilişkiye ait bulgular ve yorumlar, katılımcıların cinsiyet değişkenine, medeni durum değişkenine, yaş değişkenine, eğitim düzeyi değişkenine, gelir durumu değişkenine ve son olarak birimler arası değişkenlere ilişkin bulgular ve yorumlar ele alınmıştır. Tezin sonunda ise sonuç ve öneriler başlığı altında çalışma sonucunda elde edilen sonuçlar ve bu sonuçların neticesinde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Perception of Employees Related to Managerial Efficiency in Public Organizations: with the thesis titled as an Implementation, the changes and transformations of public organizations, which are in the nature of public administration as a public institution, have been investigated and the perception of employees has been researched and suggested for a more effective public organization. The thesis consists of four chapters. In this context, the concept of business is defined, information about the establishment objectives of the business, the neighbourhood, functions and classification of the business is furnished, and explanations about the public economic enterprises in Turkey have been made in the first chapter. In the second part of the thesis, the definition of organization has been given and information about organizational theories has been given. In this section, managerial efficiency, managerial efficiency models, efficiency and productivity relations has been also examined. In this direction, information about the factors in the implementation of managerial activity in public organizations and innovations in public administration has been given. In the third part of the thesis, the opinions of the employees regarding the public administration and the administrative efficiency in public organizations has been tried to be determined. In this direction, a questionnaire has been applied to the personnel of the municipality. For this reason, in this section, the purpose of the research, the importance of the research, the assumptions, the research model, the universe and the sample, the characteristics of the sample, the data collection tool, the solution of the data, and the subordinate problems has been discussed depending on the main problem and main problem. The fourth chapter focuses on findings and interpretations. In this context, findings and interpretations related to organizational effectiveness, related performance, business loyalty, and governance practice in public administration and public organizations are analyzed in terms of gender, marital status, age, educational level, income level, findings and interpretations has been discussed. At the end of the dissertation, the conclusions and conclusions of the results obtained under the heading of the conclusions and suggestions has been presented.